+ HIFI » Børresen C1
20
SNARVEIEN TIL HIGHEND
Vi har sagt det før, og sier det igjen. Klarer du deg uten den aller dypeste bassen kan du skaffe deg et par highend-høyttalere som formidler musikk på glimrende vis, samtidig som de gjør det langt enklere og rimeligere å kjøpe passende forsterkere.
Tekst: Håvard Holmedal
Audio Group Denmark startet opp så sent som i 2020, men merkene de har lagt inn under AGD-paraplyen startet opp omtrent et tiår tidligere, og er i dag bestående av merkevarene Axxess, Aavik, Børresen og Ansuz. Sentralt i det hele står konstruktøren Michael Børresen som blant annet har vært med å etablere høyttalermerket Raidho som ble startet opp allerede i 2003.
Som konstruktør skal Michael Børresen ha kudos for mange ting, men det må være lov å bli imponert over villigheten til å forsøke nye ting og det forrykende tempoet som preger utviklingen av nye produkter.
Børresen C1
Børresen C1 er ingen knøttliten høyttaler, og plasseres den på de tilpassede stativene får den et fotavtrykk som tilsvarer en middels stor gulvstående høyttaler. Det er altså ikke for å spare plass du bør se deg om etter en stativhøyttaler. Derimot finnes det andre argumenter for hvorfor nettopp en høyttaler som Børresen C1 kan være akkurat det du er ute etter, og særlig hvis du kombinerer kresne ører, begrenset budsjett og et lite til middels stort rom å spille i. Da kan en stativhøyttaler i mange tilfeller være både bedre og billigere.
Børresen C1 har den samme lydsignaturen og den samme kvaliteten i området fra 45-50Hz som storebror C2 som koster 120-130k mer, samtidig som du lett sparer minst det samme når du skal ut å kjøpe forsterker. Du behøver en like god forsterker, men den behøver ikke nødvendigvis være så stor og kraftig.
Børresen har også gått en lang vei for å gjøre høyttaleren lett å drive. Deres serielle filterløsning og bass / mellomtone-elementer med lav induksjon gjør at høyttaleren blir mindre krevende for forsterkeren. Det gjør ikke at du slipper unna å kjøpe en skikkelig forsterker, bare at du får mer ut av den du allerede har eller eventuelt kjøper.
Imponerende diskant
Det er en ting som er felles for alle Børresen sine høyttalere og det er en eller annen variasjon av deres meget velspillende bånddiskant. Den har de hatt med seg helt fra begynnelsen og den er blitt stadig raffinert og forbedret. Den benyttes i forskjellige varianter fra deres rimeligste X-serie og opp til flaggskipene i M-serien.
Bånddiskanten har fortsatt en ultra-lett membran og høy effektivitet. Den bevegelige massen er kun 0,01 gram og føles knapt om du legger den i hånden. Effektiviteten til den lukkede
Stereo + 4 / 25