Stereo+ stereopluss.no 3/2026 | Page 26

+ HIFI

» Nagra Classic Pre / Nagra Classic Amp
det gjelder den lydmessige kvaliteten til kombinasjonen av Classic Pre og Classic Amp. Nå skal det sies at jeg synes det er forforsterkeren som er den store stjerna av de to. Den er en klang og holografimester av de sjeldne. Jeg kan faktisk ikke huske at det er andre forforsterkere som har klart å brette ut lydbildet i bredde og dybde med en slik presisjon og størrelse som Classic Pre. Det er som om stua mi vokser i alle retninger, og instrumenter og stemmer blir plassert med millimeterpresisjon. Samtidig er klangrikdommen vidunderlig, der forforsterkeren ikke bare graver fram selv de minste detaljer i musikken. Den tryller også fram de ulike instrumentenes og stemmenes egenklang på svært troverdig vis. Det gjelder både akustiske og elektroniske instrumenter, og det gjelder i alle deler av frekvensspekteret. At du høyst sannsynlig får enda mer ut av forforsterkeren om du kobler til en ekstern strømforsyning, virker nesten naturstridig, da forforsterkeren alene er ekstremt imponerende. Det skyldes også at Classic Pre ikke bare er en vakkert spillende forforsterker. Den rocker nemlig også. Dynamikken er strålende, noe for eksempel sporet Lussinatti lange fra Trio Mediæval sin Yuleplate viser med all tydelighet. Med Classic Pre så er de store trommene rene eksplosjonen ut av høyttalerne mine. Spiller du AC / DC, Rammstein eller Yello så mukker ikke forforsterkeren da heller. Den gyver på med noe som må være sveitsisk alpekraft.
Classic Amp er også glimrende lydmessig, men det var ikke det samme hakeslippet å gå fra Naim NAP250 på 2x100 watt til den like kraftige Classic Amp, som det var å gå fra Naim sin forforsterker NSC222 til Nagra Classic Pre.
Men dynamikken opplevdes bedre, og jeg synes også jeg fikk litt bedre gjennomsiktighet og detaljrikdom med Classic Amp koblet til. Det virker som om støygulvet var enda litt lavere på Nagra sitt effekttrinn, og det var som om musikken ble enda mer lettflytende og « glattere ». Ikke slik at Nagra ga mindre detaljer og at mikrodynamikken var blitt avslepet. Snarere tvert imot, for det lavere støygulvet og transparensen, gjorde at de minste delene i lydbildet ble lettere å høre.
Nå skal det sies at forskjellene ikke var natt og dag, så i lyd per krone, er nok Naim-effektforsterkeren et bedre kjøp hvis man er opptatt av hvilken effektforsterker som gir best lyd for pengene, siden den koster nesten 80.000 kroner mindre enn Nagra-effekttrinnet. Ikke at det er noen overraskelse. Det er jo dessverre slik at når man kommer opp på et høyt nivå lydmessig, som både Naim og Nagra befinner seg på, så koster gjerne selv små lydmessige forbedringer veldig mye, siden utgangspunktet allerede er så bra. Ser man på lyden alene er det i hvert fall ikke mye tvil om at Nagra Classic Amp er den beste av de to, og jeg må jo innrømme at byggekvaliteten og et retro-design som jeg digger, ikke demper kjøpelysten.
At Classic Pre og Classic Amp kler hverandre lydmessig er det i hvert fall ingen tvil om. Effektforsterkeren virker kraftigere enn sine 100 watt per kanal. Den driver de fleste høyttalere, men skulle du trenge mer, er det jo bare å kjøpe en til.
Selv har importøren latt meg ha settet stående hjemme i nesten tre måneder og det blir trist å pakke det ned igjen. Ringer de fra Norsk Tipping fra Hamar, er det en viss fare for at Audio Aktøren får en telefon herfra. Enn så lenge får det bli med drømmen.
26 Stereo + 3 / 26