+ HIFI
» Amphion Argon3S
eller behov for å demonstrere egne evner. Disse høyttalerne driver aldri med selvpromotering for å imponere publikum – noe man nesten kan ane allerede ut fra utseendet. I stedet utfører de oppgaven sin som erfarne profesjonelle: dedikert, rolig og med stor kontroll.
Slektskapet med studiomonitorer merkes også gjennom kombinasjonen av en moden, balansert gjengivelse og evnen til – når det er nødvendig – å presentere toner som ligger på grensen til det ubehagelige. Hvis du noen gang har hørt et stort orkester live i fullt crescendo, vet du hva vi mener – og Amphion vil gjøre sitt ytterste for å formidle også denne siden av musikken.
Takket være svært god spredning vil Argon3S alltid skape en romslig lydscene, med presis plassering av toner og instrumenter. Under testen viste det seg imidlertid at en lett vinkling inn mot lytteposisjonen kan gi en mer sfærisk scene, som riktignok er litt smalere, men til gjengjeld preget av tydelig dybde og en virkelig tredimensjonal gjengivelse.
Dette fungerer spesielt godt fordi kombinasjonen av en stor bølgeleder, fysisk justerte elementer og en lav delefrekvens – som nesten deler mellomtoneområdet mellom de to elementene i to – gjør at Amphion i praksis etterligner koaksiale høyttalere, altså en point-source( punktkilde) for lydbølger.
Resultatet er en svært koherent gjengivelse, der musikken oppleves som flytende og helhetlig. Til tross for det høye detaljnivået mangler den uønskede følelsen av at musikkstykket blir analysert og delt opp i separate bestanddeler.
Selv om de på papiret har en gjennomsnittlig følsomhet på 87 desibel, og den laveste impedansverdien ikke er oppgitt, viser høyttalerne fra Amphion seg i praksis å være relativt lettdrevne og kan fungere godt også med mindre kraftige forsterkere.
Bruken av bryteren for justering av diskanten ga i vårt oppsett små, men merkbare forskjeller, som hovedsakelig besto i et noe mer fremtredende toppregister. Denne endringen passet imidlertid ikke for oss, fordi den førte til mer markert skarphet og råhet, samt at mellomtonen ble noe overdøvet. Vi er likevel sikre på at denne klangbalansen vil ha sine tilhengere, og rommets demping kan være en viktig faktor, så det er absolutt verdt å prøve effekten i eget lytterom.
Vi fikk også anledning til å teste produsentens egen effektforsterker, Amphion Amp500, som vi hadde tilgjengelig under testen. Med 330 watt per kanal ved fire ohm er det umulig å ikke legge merke til det store kraftoverskuddet, noe som gir svært god kontroll over membranene og en fantastisk definert bass – det er nettopp her man hører den største forskjellen sammenlignet med svakere forsterkere.
Likevel var klasse-D-konstruksjonen under lokket tydelig optimalisert for presisjon og detaljrikdom,
32 Stereo + 2 / 26