+ INTERVJU
» Ole Klifoth fra Audiovector
Baksiden av R10 gjemmer en rad med subbasser. Slik festes aluminiumsfronten.
Han zoomer seg nærmere de to diskantelementene og viser hvordan de er avkoblet fra selve baffelen.
- Det som er bra med slike 3D-modeller er at vi kan se at alt ting passer sammen. Det er mye lettere for oss å modellere. Hvor tett toleranse i produksjonen kan du få? Det skal være en liten toleranse fordi vi vil gjerne avkoble diskanten fra selve baffelen. Den er montert bløtt i et gummioppheng.
Men veien frem til ferdig høyttaler er lang og humpete.
- Jeg vet ikke hvor lang tid jeg har brukt. Jeg utvikler ikke høyttaleren på fulltid fordi på et tidspunkt treffer man veggen og må gå vekk fra oppgaven, sier Klifoth.
Denne gangen slet han med å få bakovervendte basser til å spille i perfekt harmoni med elementene i front.
- Jeg blir frustrert, men har jo laget høyttalere i så mange år at jeg vet at jeg simpelthen må ta en pause. Lese en bok, høre på noe musikk jeg vanligvis ikke hører på, legge mine barnebarn, male et vindu eller dra ned til strandhytten. Jeg må få ryddet i hjernen.
David Fildtsko lodder subforsterker.
36 Stereo + 10 / 25