+ HIFI
» Pylon Jade Thirty
hertz , en akustisk gitar klarer 1200 , mens et piano ikke stopper før ved 4200 hertz , men hvor ofte hører du en pianist spiller de aller lyseste tonene ?
Jeg vet selvsagt at overtoner spiller en stor rolle i opplevelsen av instrumenter , og det ville vært en veldig stusselig høyttaler om den hadde sluttet på 2500 hertz . Men poenget står likevel , siden store deler av tonene som gir musikken energi , ligger godt under 2500 hertz . Der har Jade Thirty vanlige elementer , noe som betyr at Pylon henter voldsom dynamikk ut av sine stive papirmembraner i mellomtonen og bassen .
Heldigvis er ikke denne eksplosiviteten et ukontrollert kakofonisk kaos . Jade Thirty har full kontroll på begivenhetene , uansett hvor i frekvens det måtte smelle . Jeg har aldri klart å presse den til å miste kontrollen . Snarere tvert imot . Jeg synes nemlig at disse høyttalerne trenger litt volum for å åpne seg opp . Når jeg spiller lavt , mister høyttalerne litt åpenhet , klarhet og også opplevd dynamikk . Det er ikke slik at jeg må spille veldig høyt for å lokke fram godlyden , men litt volum har de åpenbart godt av .
Høyttalerne oppleves som godt balanserte klangmessig . Jeg har ikke under noen lytteseanser tenkt at høyttalerne er mørke eller lyse i klangen .
Det burde gjøre det enkelt å matche dem med forsterkere og signalkilder .
Noen vil nok savne den aller dypeste bassen , for Pylon oppgir at de starter å rulle av ved 32 hertz . Det er akkurat der den dypeste tonen i en elbass er , så det du mister under der er gjerne elektronisk bass , og de dypeste tonene på et kirkeorgel og flygel . Eksempelvis så kan du prøve å spille Terje Isungset sin låt Fading Sun fra plata Winter Music . Der er det en basslyd som du må ha høyttalere som går under godt under 30 hertz for å høre i hele sin fylde .
I tillegg synes jeg at den aller dypeste bassen er viktig også for opplevelsen av opptaksrommet . Lavfrekvent kapasitet bidrar etter min erfaring til en bedre holografi , men jeg synes at Pylon Jade Thirty klarer seg godt på dette området .
Med eget mellomtone-element , så synes jeg at den største forskjellen på Jade Twenty og Jade Thirty , er at storebroren har mer pondus , er mer transparent og dermed gir meg som lytter en større innsikt i musikken . Måten høyttalerne separerer instrumenter på er veldig bra . Her er det godt med detaljer , og opptakets klangrikdom blir godt ivaretatt av høyttalerne . Sammenlignet med mine egne referansehøyttalere som koster nesten seks ganger så mye , så hører jeg at Jade Thirty maler med litt bredere pensel , men disse polske høyttalerne er langt fra grovkornede . Faktisk må jeg innrømme for meg selv , at forskjellen er langt mindre enn prisforskjellen , og selv om jeg mister litt detaljer sammenlignet med egne høyttalere , så er totalopplevelsen av musikken så høy , at jeg underveis i testingen ikke følte at jeg manglet noe for å glede meg over musikken jeg spilte . Selv om jeg visste at jeg ikke fikk alt som mine egne høyttalere kan gi . Det er nok en gang en bekreftelse på
SPESIFIKASJONER :
• Type : Treveis hornladet bassreflekshøyttaler
• Frekvensrespons : 32-20.000 Hz
• Delefrekvenser : 250 og 2000 Hz
• Impedans : 8 Ohm ( minimum 5 Ohm )
• Følsomhet : 93 dB
• Anbefalt forsterkereffekt : Opp til 200 watt ( 8 Ohm )
• Vekt : 55 kilo
• Størrelse : 93,4 x 48 x 46 cm ( HxBxD )
• Finish : Valnøtt trefiner og matt sort front
37 Stereo + 1 / 25