+ HIFI
» AudioSolutions Virtuoso M
Impedansen er 4ohm , følsomheten er 92dB og de er oppgitt til å tåle 170watt . Størrelsen og prisen alene gjør at mulige eiere nok ikke bruker billige forsterkere , men det må likevel sies . Det er ingen som helst mening å kjøpe en høyttaler som dette hvis du ikke følger opp investeringen med en god nok forsterker , og dette lukter separate komponenter lang vei .
Tre delefiltre
Hvor ofte har du ikke vært i en situasjon hvor du kunne tenkt deg et litt mer avslappende lydbilde , eller til og med gå helt til den andre siden og få et lydbilde som er litt mer frempå og med større fokus på transienter og dynamikk . Virtuoso M er faktisk tre høyttalere i en , og gir deg mulighet til å velge mellom tre delefiltre som velges med en egen kontroll på baksiden av høyttaleren . Forskjellene mellom de forskjellige filtrene er klart hørbar , men forklaringen på hva produsenten har gjort , handler om noe vi ikke har sett tidligere . Vanligvis er det små endringer i volummatchingen mellom elementene som gjøres . Erfaringen er jo at selv et par dB i hver retning i diskantområdet kan endre hele karakteren til en høyttaler . Sist vi hørte det var med S-versjonen av Kerr Acoustic K320 som oppførte seg overraskende annerledes med et par dB-knepp ned i delefilteret til diskanten . Det er ikke nødvendigvis diskanten som forandrer seg mest , men hvordan man oppfatter den øvre delen av mellomtone-området .
Uansett – Audio Solution går en helt annen vei . De gir deg 3 forskjellige forvrengning- eller overtone-mønstre . For når man setter sammen en høyttaler med flere elementer vil man skape et forvrengningsmønster som er avhengig av de delefrekvensene som man velger . Ved å velge forskjellige delefrekvenser og avrulling i filteret , vil høyttalerens forvrengnings- eller overtonemønstre forandre seg avhengig av hvilket element som spiller det aktuelle frekvensområdet . For eksempel om det er diskanten som spiller området fra 3000Hz og oppover , eller om området mellom 3000 og 7000Hz spilles av mellomtoneelementet , før diskanten tar over . Det vil påvirke lydkarakteren i systemet .
Ved å benytte tre filtre med forskjellige delefrekvenser vil klangen i høyttaleren påvirkes , men det vil ikke effektiviteten og heller ikke frekvensgangen « on axis ». Litt enkelt forklart : Tenk på dette som om du har to flygler , et fra Steinway og et fra Bösendorfer stående i samme rom . Begge spiller klangfullt og flott , men den mekaniske konstruksjonen er ikke helt lik . Det gir instrumentene forskjellige overtonemønstre , og den som lytter oppfatter enkelt at det er forskjeller - selv om basis-tonen de produserer ( når hammeren treffer strengen ) er den samme .
61 Stereo + 9 / 22