Stereo+ Stereopluss 8/2016 | Page 42

Hifi » Rotel A14 Integrert forsterker & T14-radio / nettverkspiller 42

EN VELDIG SKIKKELIG PAKKE

Før i verden omtalte vi gjerne kombinasjonen forsterker og CD-spiller. Nå har vi visstnok kommet oss litt videre her i verden og da har CD-spilleren blitt byttet ut med en nettverkspiller.
Tekst: Håvard Holmedal

Jeg må innrømme at jeg har hatt mange hyggelig stunder med Rotel. Ikke nødvendigvis slike som man får med fantastisk dyrt og godt utstyr som får frem en liten tåre i øyekroken, men av den typen som gjør deg særdeles fornøyd med lyden i forhold til de pengene herligheten koster.

Fremtiden er trådløs Vi går mot en trådløs kobling mellom kilde og forsterker. Det er det ikke noe å gjøre noe med. Man kan kjempe i mot, men det virker liksom som å ta en kamp mot vindmøller. Og så må vi huske at dette ikke er noe kundene er i mot, men snarere tvert i mot har drevet frem. Nye hifi-entusiaster vil ha alt, og ikke bare en forsterker med en knapp og platespillerinngang. Det spiller sikkert bra, men dekker slett ikke det opplevde behovet til denne gruppen. Og så finnes det jo fortsatt noen som gjør det på” gamlemåten” og som kun lar deg betale for en eneste ting – lydkvaliteten.
Har alltid laget gode forsterkere Rotel har alltid hatt godt tak på konstruksjonene sine i budsjettklassen. Før i tiden var det stort sett enkelt å kjøpe seg en liten integrert Rotel-forsterker og et par gode, kompakte høyttalere – og man var i hifi-himmelen. Om enn i budsjettklassens versjon av hifi-himmelen. Forsterkeren er en klasse A / B-forsterker med innebygget DAC fra AKM og opererer internt på 32bit / 768kHz. Det finnes to optiske og to coax digitale innganger i tillegg til en USB-port, men den har også et antall analoge innganger som også inkluderer en platespiller-inngang. Du kan også overføre signal til forsterkeren via Bluetooth, og det er utgaven med aptX for ekstra båndbredde og litt høyere lydkvalitet enn for vanlig Bluetooth. Forsterkeren er i stand til å yte 2 x 80watt i hver kanal, og det er oppgitt uten himmelhøy forvrengning og med en pipetone på 1000Hz. Forsterkeren er typisk Rotel når det kommer til design, og det er ryddig og oversiktlig lagt ut i fronten med et stort og lettlest display.
Stereo + 8 / 16