Stereo+ Stereopluss 8/2016 | Page 27

Hifi » Denon Ceol Piccolo N4
eller DAB. Du har lilgang til et enormt antall kanaler, i tillegg til alle de vanlige norske kanalene. Og det låter i mange tilfeller klart bedre enn DAB. Forsterkeren er oppgitt til 2x40watt, men det er nok å strekke det litt, og det er målt i 4ohm. Med en standard 8ohms måling med lav toleranse for forvrengning, er den nærmere 2x25watt. Men det er egentlig ikke så viktig. Det eneste som er begrensningen er at du sannsynligvis ikke an benytte den til å spille drønnhøyt på neste nachspiel. Effekten er likevel høy nok til nesten all vanlig spilling i stua. Stort sett går det kun med 2 til 5watt for å oppnå vanlige lyttenivåer.
Denon vet hva de gjør Vi har hatt noen tilsvarende enheter inne, og i noen tilfeller har produsenten gått seg litt bort, og hatt for dårlige prioriteringer med det resultat at det har blitt mer utstyr enn lydkvalitet. Piccolo N4 spiller nemlig fint. Faktisk overraskende fint, detaljert og oppløst – til å være et produkt i den nedre delen av budsjettklassen. Det spiller lettflytende og faktisk ganske sofistikert, noe som jeg faktisk ikke helt hadde forventet. Det er flere av testplatene mine som overrasker med et ganske så ryddig og flott lydbilde, med instrumenter og stemmer flott fokusert både i dybde og bredde. Klangen er nøytral, men vi hører at også dette produktet har fått noen av Denons signaturkvaliteter. Det spiller rolig og avslappet, men uten å bli for slapt eller intetsigende. På lavt volum skal du slite med å høre forskjell på denne lille enheten, og en betydelig dyrere og større forsterker. Og særlig hvis du lytter til musikk som ikke setter veldig store krav til kraft og dynamikk. Pop, rock, jazz og viser går veldig fint, men rapens brønndype bass eller heavyrockens tunge gitar vil mangle litt trykk og tyngde. Symfoniorkesterets størrelse og kompleksitet er det også vanskelig å få plass til på innsiden av en så liten forsterker. Aller best låter det med AirPlay eller via kabel. Bluetooth mangler aptX og da mister lyden litt av glansen. Det er bare slik det er, dessverre.
Konklusjon Denon Piccolo Ceol N4 markerer en nedre grense for hva vi går god for av lydprodukter, men den er heller ikke uten positive overraskelser. Denon har valgt enkelhet og trådløshet, fremfor mye og avansert utstyr, og det virker jo veldig fornuftig. Det er svært enkelt å bruke, brukervennligheten er god, og den trådløse overføringen er stabil. Lyden er overraskende velformet, lettflytende og passe behagelig, og litt typisk Denon.
VI LIKER:
• Bra lyd for pengene
• Stilig og elegant
• Bra trådløse løsninger
VI LIKER IKKE:
• Begrensede krefter
STEREO + MENER: Denon Piccolo Ceol N4 gjør en svært god jobb til prisen.

Stereo

stereopluss. no

+

Denon Ceol Piccolo N4
Denon Ceol Piccolo N4
PRIS:
Kr. 3.198.-
IMPORTØR:
Hi-Fi Klubben
LINK:
www. hifiklubben. no
27 Stereo + 8 / 16