Stereo+ Stereopluss 7/2017 | Page 52

Hifi » Naim Uniti Nova 52

STØRRE OG KRAFTIGERE UNITI

Har du et par store høyttalere, og synes Naim Uniti Atom blir litt snau, er det kanskje en Uniti Nova du skal ha.
Tekst: Håvard Holmedal

Det ser ut til at Naim har att noen store skritt med sin nye Uniti-serie, vi sjekket ut Atom i forrige utgave og ble høyst overrasket over hvor mye den gjorde ut av seg med den ganske moderate forsterkeren. Nå er det derimot snakk om den dobbelt så kraftige og dobbelt så store Nova.

Kraftig strømforsyning Jeg synes Atom var god, men uansett hvor imponerende den spiller, er den fortsatt en ganske liten forsterker. Heller ikke Nova imponerer på papiret, men vi vet at det meste av årsaken til at Nova er dobbelt så bred som Atom er at Naim ville ha plass til en massiv strømforsyning. Det burde gi betydelige med krefter når vi tenker på hva slags hissigpropp Atom var. Nova skal yte 80watt per kanal, og det høres heller ikke voldsomt ut, men nå er vi på et nivå hvor du skal ha et krevende behov for volum hvis du ikke skal klarer deg godt med Nova. Kabinettet er som på Atom flott, firskåret og skarpt, og med den flotte volumkontrollen på toppen.
Naim er litt sære Kikker vi på baksiden er det tydelig at dette er et produkt som er en del av et eget økosystem. Du har de vanlige analoge og digitale inngangene, men også Naim sine egne kontakter for å skape en ideell oppkobling med andre Naim-enheter. Du får to optiske digitale innganger, og to coax-innganger og en digital inngang med en BNC-kontakt. Det er også to vanlige analoge RCA-innganger og to av Naims egne DIN-liknende konnektorer. Du har selvsagt en nettverkinngang, men også en HDMI-inngang med ARC for de som vil koble Nova til TV-en og kjøre TV-lyden over stereoanlegget. Og så er det høyttalerterminalene. Der omtrent alle andre skryter av gullplettede og kraftige høyttalerterminaler, synes tydeligvis ikke Naim at det er noen særlig vits. På baksiden av Nova er det fire hull som det passer en bananplugg inn i. Det er ingen mulighet til å bruke spader, og i hvert fall ikke mulig å bare skru fast en ikke-terminert kabel. Bra! Du får også et par forforsterker-utgangen. Et par vanlige RCA-utganger og en med en egen Naim-kobling.
Nettverkspiller
En ting er at Uniti Nova selvsagt kan brukes som en vanlig integrert forsterker, men det er først og fremst som fullbefaren nettverkspiller med innebygget forsterker og DAC den er virkelig kjøpbar.
Stereo + 7 / 17