Stereo+ Stereopluss 4/2023 | Page 58

+ HIFI

» Harbeth SHL5Plus XD
Den innsikten , detaljeringen , evnen til å skape rom rundt hver eneste lyd , den vidunderlige klangrikdommen og praktfulle makro- og mikrodynamikken har fått meg til å sitte fjetret i lytteposisjon mer enn en gang . De oppleves også som ekstremt balanserte , i det at de ikke gir meg noe mer verken oppover eller nedover enn det som ligger i opptaket . Nå vil nok sikkert noen si at de ikke gir så mye nedover som de bør , siden SHL5plus XD langt fra er noen fullfrekvent høyttaler . Du får nemlig ikke dypbass her , men den bassen som disse likevel spiller er utrolig presis . I tillegg har de en tyngde som gjør at i hvert fall ikke jeg har tenkt et øyeblikk på hvordan disse ville spilt med et par subwoofere . Jeg har ikke tenkt på subwoofere i det hele tatt , fordi disse Harbeth-høyttalerne også i bassen spiller så bra at det ikke er noe savn at de ikke går ned til 20 hertz – eller der omkring .
Jeg opplever nemlig at avrullingen under 40 hertz er såpass snill at det føles – og høres ut som bassen går langt dypere enn 40 hertz . Hadde noen sagt at de spiller flatt ned til 35-36 hertz , ville jeg i hvert fall ikke protestert . Dog skal det sies at rommet mitt er lite , og at lytteposisjonen min gjør at høyttalerne får litt hjelp av rommet i bassen under 50 hertz .
Det finnes for øvrig en seiglivet myte om britiske høyttalere . Den sier at de er veldig mellomtonefokuserte og kun låter godt på audiofile innspillinger av litt enklere musikk . Kan låte fint på Mozart og Radka Toneff , men vil slite mer med Wagner og Billie Eilish . Harbeth er definitivt ikke slike høyttalere . Joda , mellomtonen er gnistrende god , men her er det også ypperlig diskant og luftighet , mye sikkert være en ekstra superdiskant . Men jeg kan også spille Billie Eilish , Wagner og Rammstein på øredøvende nivå , uten at Harbeth-høyttalerne kneler . De bare øser på med alt de har , og det er sannelig ikke lite . Det er ordentlig skyv i den svært viktige mellombassen . Det skaper et driv i musikken som er svært vanedannende . Såpass faktisk at jeg sterkt vurderer om jeg skal bytte referansehøyttalere til disse . Innen denne testen blir publisert , er det mulig at jeg allerede har gjort nettopp det . Så gode synes jeg de er .
Spørsmålet er jo om man bør trekke i vurderingen av høyttalerne , siden de ikke spiller de dypeste bassen . Selv er jeg litt usikker , for å vurdere dypbasse-
58 Stereo + 4 / 23