Stereo+ Stereopluss 4/2023 | Page 52

+ HIFI » NAD C 3050 LE

52 EN HYLLEST TIL NADS PIONERER

Selv om retroelementer ofte kan sees i utformingen av moderne hi-fi-enheter , er det ikke ofte produsenten presenterer en nyhet som er nesten identisk med modellen de lagde for et halvt århundre siden .
Tekst : Bojan Jović

Likevel gjorde NAD dette av en veldig god grunn , og det var for å feire at det er 50 år siden starten . Som grunnlag for jubileums-forsterkerens utseende ble den integrerte 3030-forsterkeren fra den spede starten til NAD benyttet . Den er lett gjenkjennelig med VU-målerne på frontpanelet og det finerte kabinettet .

Mange produsenter presenterer førsteklasses og eksotiske designenheter for feiringen av sine jubileer , men vi liker veldig godt NADs tilnærming . De presenterer en allsidig og moderne forsterker som totalt retro-designet , og som ikke vil være for dyr . Prisen er lagt i en prisklasse som ikke skiller seg vesentlig fra de eksisterende NAD-produktene .
Forskjell på C3050 og C3050LE
NAD C3050 er basismodellen av C3050LE , men har ikke nummerert navneskilt på baksiden og trådløs Bluesound-modul installert fra fabrikk . Bluesound-modulen gir deg også Bluetooth og den svært praktiske Dirac Live romkorreksjon . C3050 har heller ikke ekte valnøtt-finér på chassiset . Ellers er forsterkerne helt identiske både når det gjelder ytelse og lydkvalitet .
Tilbake til fremtiden
Som vi allerede har nevnt , la den kanadiske produsenten ikke bare til retroelementer ved utformingen av den nye modellen , men de egjorde også en identisk kopi av forsterkeren som kom for 50år siden . Dette inkluderer den stramme og litt kantete formen og et frontpanel som er laget av solid aluminium .
Fronten er visuelt delt horisontal , og det litt større øvre segmentet er reservert for separate , og flotte , VU-metere for venstre og høyre kanal , mens det på høyre side sitter en volumkontroll . I den nedre delen av frontpanelet finner vi knapper for å slå på og velge innganger . Disse er supplert av mindre kontroller for bass og diskant-justering og balanse , og valg av høyttalere . Inngangene er merket med LED-dioder , og en serie av dioder rundt volumkontrollen gir deg informasjon om volumnivået .
Utstyret kompletteres av en 6.35 mm hodetelefonutgang og to touch-knapper som brukes til å aktivere nettverksplattformen og Bluetooth-tilkoblingen på LE-utgaven . Retroinntrykket forsterkes ytterligere med gullskrift på svart bakgrunn .
Stereo + 4 / 23