Stacja Benzynowa Jun. 2013 | Page 36

WYPOSAŻENIE I TECHNIKA

Ekologiczne aspekty zmiany wizerunku stacji benzynowej

Inicjatywa VIVENGE na rzecz ochrony środowiska – recykling starych elementów wizualizacji stacji paliw.
Katarzyna Rudnicka, prezes zarządu Vivenge

Rynek branży paliwowej z roku na rok staje się coraz bardziej wymagający. Jesteśmy świadkami intensywnej rozbudowy wielu sieci stacji. Sieci stacji paliw stosują wiele narzędzi mających na celu przyciągnięcie klientów i ich utrzymanie przy swojej ofercie. Stałym elementem jest w takim momencie rebranding a nierzadko pełny remodeling sieci placówek.

Odświeżenie wizerunku sieci przynosi wiele możliwości. Daje doskonałą okazję do poszerzenie oferty usługowej, wprowadzenia istotnych zmian produktowych, a czasem nawet zmiany generalnej strategii sprzedażowej.
Każda zmiana wizerunku( zarówno częściowego – rebranding, jak i całościowego – remodeling) wiąże się niestety z powstaniem dużej ilości śmieci.
Obecnie w Polsce brak jest dobrze rozwiniętej usługi pełnego recyklingu materiałów pochodzących z rebrandingów czy remodelingów sieci sprzedażowych. Nasi klienci, prezesi największych koncernów paliwowych, mają nie lada problem z zapewnieniem świadomego ekologicznie zarządzanie odpadami jakie powstają z tego tytułu. Należy pamiętać, że pewność, iż materiały niebezpieczne czy elementy oznakowania klienta nie trafią na wysypisko śmieci jest dla naszych klientów niezwykle ważna.
Duże koncerny paliwowe wdrażają dużą ilość działań na rzecz ochrony środowiska, a obecny brak możliwości odpowiedzialnej gospodarki odpadami powstałymi z rebrandingów stanowi duże utrudnienie.
Vivenge, będąc firmą praktykującą normy CSR, wzięło pełną odpowiedzialność za szkody środowiskowe
powstałe w wyniku prowadzonej działalności i w sposób widoczny zajęło się zagospodarowaniem wytwarzanych odpadów.
Jako lider branży, specjalista od dużych projektów rebrandingowych, jesteśmy zobowiązani do kreowania i efektywnego wdrażania odpowiedzialnych społecznie inicjatyw. Oczywistym jest stwierdzenie, że produkcja materiałów reklamowych jest niestety bardzo nieekologiczna. Konieczne jest zatem zadbanie o ten aspekt i wdrożenie działań prewencyjnych, aby jak najmniejsza ilość tej produkcji w formie odpadów trafiała na wysypiska – mówi prezes zarządu Katarzyna Rudnicka.
Długoterminowym celem wdrażanej przez Vivenge inicjatywy jest wprowadzenie świadomego ekologicznie zarządzania marką, w każdym aspekcie jej życia. Inicjatywa
Katarzyna Rudnicka, prezes zarządu Vivenge
dotyczy wizerunku klienta od momentu jego zaprojektowania, poprzez produkcję, demontaż, montaż, recycling oraz ponowne użycie nośników na rynku wtórnym w postaci materiałów przetworzonych.
Na jesieni 2013 taka usługa będzie dostępna na rynku polskim – Vivenge zapewniać będzie swoim klientom 100 % recyklingu materiałów pochodzących z demontażu starego oznakowania.
Nie jest to łatwe zadanie. Przed nami stoi konieczność wdrożenia odpowiednio zorganizowanego cyklu gospodarki odpadami, aż do całko-
Fot. Shutterstock

36

Stacja Benzynowa • czerwiec 2013