Sommermagasin Surnadal 2026 Næringsliv, opplevelser og aktiviteter i Surnadal 2026 | Page 4

Aktivitetsstall i Surnadal
En sport med røtter
Travsporten har vært organisert på landsbasis i 150 år, og i sportens spede begynnelse handlet det om uformelle veddeløp med gårdshester på islagte vann. Travsporten har også dype røtter i Surnadal.
I dag videreføres arven blant annet gjennom ponnitrav, der barn og unge får prøve seg som kusker med egen ponni og sulky. Her kombineres fart og spenning med ansvar, trening og samspill med dyret og gir en mestringsfølelse som mange tar med seg videre.
Gjennom aktivitetsstallen kan barna gå kurs for å lære det praktiske og teoretiske for å kjøre ponniløp. Da blir man lisensiert ponnikusk og kan kjøre ponniløp på alle landets travbaner.
Flere fra Surnadal har allerede tatt steget videre, og er aktive i løp med egne drakter. Det gir både motivasjon og stolthet og viser at det som starter som lek og læring, også kan utvikle seg til en spennende fritidsaktivitet med muligheter langt utover bygda.
Mer enn bare aktivitet
– Hva betyr det for barn og unge å få jobbe med dyr på denne måten?
– Jeg mener det er utelukkende positivt. Det å lære å lese kroppsspråk, forstå behov og samarbeide med dyr er erfaringer barna tar med seg videre i livet. Dyrene dømmer deg ikke, de møter deg akkurat der du er. Rundt banen og i stallen oppstår også de små, viktige øyeblikkene der roen senker seg og båndet mellom barn og dyr blir tydelig.
Har du noen øyeblikk som har gjort ekstra inntrykk?
– Det er når du ser at det oppstår en ekte kontakt mellom barn og dyr. Når de forstår hverandre. Det er noe helt eget.
Surnadal 2026 4
Fellesskap og mestring – Hva tror du gjør at barn trives så godt her?
– Vi prøver å være åpne, ærlige og tydelige både med barna og dyrene. Samtidig får de prøve selv, i sitt eget tempo. Det er viktig.
Hun trekker også frem fellesskapet: – Barna hjelper hverandre. Det å støtte en venn, eller løse en oppgave sammen, gir mestring og bygger samhold. Det er utrolig verdifullt.