Rozlúčiť sa s novými priateľmi bolo ťažké, no dúfam, že sa ešte v budúcnosti stretneme.
Ďalšie naše projektové putovanie viedlo po „železnej ceste“ do Zemplínskych Hámrov. Čakali nás múzeum a Hámorský náučný chodník. V múzeu sme spoznali prácu baníkov, uhliarov, kováčov a hámorníkov. Múzeum je zriadené v murovanici, najstaršom kamennom dome obce. Potom sme sa presunuli k vysokej kamennej peci, určenej na spracovanie železnej rudy. Videli sme drevenú zvonicu, ktorá oznamovala robotníkom ukončenie práce. Naša cesta pokračovala k milieru, ktorý slúžil na výrobu dreveného uhlia do vysokej pece. Sprievodkyne sa nám ochotne venovali a previedli nás časťou náučnej trasy. Dostali sme sa aj dovnútra banskej štôlne, kde baníci ťažili železnú rudu. Napokon sme sa premiestnili k úzkokoľajovej železničke, slúžiacej v minulosti na prevážanie kameňa z kameňolomu a na prevážanie dreva.
Cesta do dedinky Zemplínske Hámre nám umožnila spoznať históriu i krásnu prírodu kraja pod Sninským kameňom. Bolo to miesto plné histórie a zážitkov, kvôli ktorým sa tam oplatí prísť.
Naše jesenné cestovanie po Chorvátsku i Slovensku bolo poznávaním i učením zároveň. Nebola to „oddychovka“. Za sebou máme hodiny peších túr, skoré ranné vstávania, trápenie s angličtinou, ale putujeme ďalej. Ciest, ktoré sa oplatí prejsť, je ešte veľmi veľa.