ROZBEHNIME TO: INTEGRACIA BEZ POVSIMNUTIA
Ďalšia veľmi silná a efektívna myšlienka je zapojiť aj bežných občanov do vzdelávania prostredníctvom bežných metód a technológie.
Príklad: Ak ste sa pod niečo tieto dni prihlásili na internete, tak ste zrejme aj oboznámený s programom reCAPTCHA. Je to program, kde musíte dokázať, že nie ste spambot, ktorý vpisuje takmer nečítateľné slová do rámčekov určených pre text.
Čo ale zrejme neviete je, že ak ho používate, je veľmi pravdepodobné, že ste sa podieľali na preklade tisícok starých kníh a dokumentov. V roku 2009 Google a zopár ďalších spoločností čelili problému. Chceli digitalizovať roky staré noviny a knihy s použitím softvéru, ktorý dokáže „ čítať“ tlač( Optické rozpoznávanie znakov) a potom ich konvertovať do reálneho textu. Ale aj tie najvýkonenšie počítače mali problémy s čítaním nekvalitných skenov, keďže text bol rozmazaný alebo deformovaný, alebo písaný vo fonte, ktorý sa nepoužíval už roky.
Takže len umiestnili nečitateľné slová na internet medzi vás a miesta, kam chcete získať prístup a povedali vám, že ich musíte preložiť, ak sa chcete pohnút ďalej. Spamboti tieto slová nevedia prečítať, pretože reCAPTCHA používa len tie slová, ktoré už počítač nevedel prečítať. Je to brilantné a zároveň tak jednoduché.
Projekt mal veľký úspech. Podarilo sa im zdigitalizovať 20 rokov histórie novín New York Times v priebehu niekoľkých mesiacov a to len tým, že nechali používateľov internetu dekódovať zložitejšie časti. Odhaduje sa, že internetové stránky zobrazujú denne 200 miliónov reCAPTCHA slov.
Taktiež popremýšľajte nad myšlienkou „ Distribuovaných výpočtov“, čo prispelo k objavu nových planét, Mersenneových prvočísel( GIMPS) alebo k spracovávaniu rádiových signálov, ktoré pomáhajú detekovať mimozemské vysielanie( SETI @ home). Tento proces je veľmi jednoduchý. Ľudia na celom svete si nainštalujú šetrič obrazovky, ktorý potom vykonáva výpočty pre tieto projekty, zatiaľ čo sú počítače v spiacom režime. Tisícky počítačov bolo využitých takýmto spôsobom kvôli výskumu.
Ak sa chcete dozvedieť viac o týchto projektoch, kliknite si na slová v texte.
'
ˇ
E