No a nápad „ dovoliť“ ľuďom( za istých podmienok) si zarábať na seba bola prijatá a zavedená do praxe hneď z niekoľkých dôvodov:
Nahradenie feudalizmu, ako neprogresívneho a veľmi násilného systému, sa týkalo všetkých. Čiže, v konečnom dôsledku to vyzeralo dobre v porovnaní s tým, čo zaniklo.
Kvôli vládam, pretože kapitalizmus kladie zodpovednosť a úspech na jednotlivca. Takže, ak niektorí neuspejú, nemajú kráľa, ktorého by mohli zvrhnúť a zmeniť systém. Ide o zlo, ktoré ani nepostrehnete, ale jeho vplyv cítite na vlastnej koži.
Vytvoriť nadbytok technológií, služieb a tovaru bol celkom úspešný krok, keďže zmenil ľudí a spravil z nich „ závislých“ od trhu a nakupovania, takže spoločenské elity ani nepotrebovali nejaký plán k organizovaniu ľudí. Len nás nechať nakupovať a predávať a potom do trhu zaviesť rôzne pravidlá a regulácie z kadejakých dôvodov( osobný zisk, stabilizácia, atď.).
To nás privádza k bodu č. 4: ide o vysoko flexibilný „ finančný“ systém, ktorý má málo spoločné s nejakým skutočným organizovaním spoločnosti, pretože( tento finančný systém) tvrdí, že ľudia môžu viesť a riadiť svoj vlastný biznis- to je všetko. Ten bol ochotne prijímaný pod mnohými odlišnými druhmi „ režimov“, počnúc diktátorstvom( jeden člen kmeňa riadi a kontroluje celú populáciu pre svoje osobné hodnoty) a končiac pri širokej škále mixov „ demokracií“.
Vrátime sa späť k nášmu „ kapitalizmu“, chlapče, ale najprv mi dovoľ ti viac ozrejmiť jeho „ nepriateľa“, ktorým je iný druh systému- najprv ho navrhli kvôli kontrole ľudí a potom... „ popustili opraty“, pretože bude fungovať nezávisle od druhých, sám od seba, a vytvorí tak rovnú spoločnosť, zbavenú motívu profitu.