Sharetrain project magazine | Page 9

09

W trakcie zawodów prowadzona jest klasyfikacja punktowa w poszczególnych konkurencjach oraz klasyfikacja generalna, która pozwala na wyłonienie zwycięzców zawodów oraz całego cyklu zawodów czyli Mistrzów Opolskiej Ligi Robotów.

Miłośnicy robotyki rywalizują ze sobą kilka razy w ciągu roku szkolnego w różnych miejscowościach (szkołach) na terenie całej Opolszczyzny.

Każdy z uczestników zna podstawy programowania oraz zna zastosowanie urządzeń takich jak czujniki podczerwieni i układy scalone. Przyświeca nam zasada: uczę się, żeby wiedzieć, a wiem żeby wygrać. Jest to konkurencyjność rozwijająca – mówi Lesław Tomczak

z Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji.

Robot, którego zaprogramowałem ma pokonać labirynt. Każdy robot podłączany jest do komputera, dzięki temu możliwe jest jego programowanie. Możemy wprowadzić dane, które będą decydować o reagowaniu silnika. Podłączone również są tutaj czujniki, które decydują

o konkretnych reakcjach robota – mówi Nikodem Ociołek uczeń szkoły podstawowej.

– Trzeba mieć podstawową wiedzę z języka angielskiego. Wszystko trzeba dobrze przemyśleć, a dane wprowadzić do komputera – dodaje Marcin Badzion uczeń szkoły ponadpodstawowej.