W psychologii biblioterapia nazywana jest logos terapia czyli leczeniem poprzez słowo logos.
Już w czasach starożytnych biblioteki nosiły napis „Psyches iatreion” czyli „Lecznica dusz” i do dzisiaj tego rodzaju biblioteki pojawiają się na całym świecie.
W zależności od rodzaju problemu biblioterapię dzieli się na biblioterapię kliniczną - stosowaną w klinikach, szpitalach, w domu chorego oraz ogólnorozwojową czyli wychowawczą - prowadzoną w szkołach, bibliotekach
i instytucjach kultury.
W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu wchodzącej w skład Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji od ponad siedmiu lat propagowane są idee biblioterapii.
Od 2013 r. systematycznie powiększany jest wyselekcjonowany księgozbiór podręczny biblioterapeuty. Wykwalifikowana kadra nauczycieli bibliotekarzy certyfikowanych biblioterapeutów organizuje szereg działań o charakterze biblioterapeutycznym o zasięgu nie tylko regionalnym, ale i ogólnopolskim.
Prowadzi m.in. warsztaty biblioterapeutyczne adresowane do różnego typu odbiorców (ponad 200 spotkań rocznie), szkolenia, kursy, konferencje, wystawy, sieci współpracy nauczycieli zainteresowanych stosowaniem biblioterapii
w procesie dydaktyczno-wychowawczym oraz wystawy.
W 2015 r. została utworzona Pracownia Biblioterapii,
w której odbywają się spotkania poświęcone dobrej literaturze terapeutycznej.
32