SAKU ry | Action! 2/2026 | Page 13

Julia Vehkaperä
Koulutuskeskus Brahe Media-alan ja Kuvallisen ilmaisun perustutkinto- video- ja valokuvaaja.

1 SAKU-toiminnasta mulla on jäänyt erityisesti mieleen tämän 2026 vuoden SA- KUstars-livesarjat Tampereella. Tämä oli eka kerta, kun osallistuin kisoihin livenä. Oli inspiroivaa päästä näkemään paljon muitakin luovia tyyppejä, eri puolelta Suomea, samassa paikassa yhtä aikaa, ja oli siistiä, kun sai tehdä päivät sitä mistä tykkään, eli taidetta!

Antton Virtanen
Tredu Hepolamminkatu Media-ala
Esittelyssä Stipendinsaajat

2 SAKUstars-kisoihin osallistuminen on antanut minulle lisää inspiraatiota, intohimoa, itsevarmuutta ja uskoa omiin taitoihini sekä ihania kokemuksia. Omat onnistumiseni ja kokemukseni inspiroivat minua myös rohkaisemaan muitakin tavoittelemaan niitä asioita, jotka heitä itseä kiinnostaa.

3 Yhdessä tekeminen on opiskelijoille tärkeää, koska on ihana päästä jakamaan kokemuksia ja mielipiteitä samankaltaisten ihmisten kanssa, voit saada muilta uusia näkökulmia asioihin, sekä voit tuntea olosi nähdyksi, ymmärretyksi ja vähemmän yksinäiseksi.

4 Mikä sinulle jäi SAKUstarseihin osallistumisesta parhaiten mieleen?

Parhaiten mieleen mulla on jäänyt, SAKUstarseihin osallistumisesta, livesarjat 2026 ja niiden avajaisten tunnelma! Se, miten kaikki kannustivat koulujaan, muiden positiivisuus ja se fiilis, kun menin lavalle noutamaan palkintoja pienen ramppikuumeen kanssa, mutta iloisena.
Aaro Vertanen Sedu Leipuri-kondiittori

1 Erityisesti mieleen on jäänyt yhteinen tekeminen ja hyvä tunnelma tapahtumissa. Oli mukavaa nähdä muitakin pianisteja ja tutustua opiskelijoihin eri kaupungeista.

2 Osallistuminen antoi lisää rohkeutta ja uusia kokemuksia. Olen aikaisemmin ollut epävarma soittotaidoistani, mutta SAKUstars antoi minulle tavoitteen, johon pyrkiä. Se motivoi minua yrittämään parhaani ja lisäsi itsevarmuuttani.

1 Esiintyminen Joensuussa Sakustars 2025, jäi mieleen, kun voitin kultaa.

2 Kokemusta

esiintymisestä
ja
hyviä
muistoja.
Muut stipendinsaajat Kilpiö Niilo, SASKY koulutuskuntayhtymä Oluwadunsin Adeyi, Vamia

3 Yhdessä tekeminen auttaa tutustumaan uusiin ihmisiin ja tekee opiskelusta mukavampaa. Se lisää yhteishenkeä ja antaa monelle enemmän itsevarmuutta osallistua erilaisiin asioihin.

4 Mikä sai sinut osallistumaan toimintaan ensimmäisen kerran?

Ensimmäinen osallistumiskertani tapahtui sattuman takia. Soitin koulun pianoa käytävällä, kun yksi opettaja huomasi soittoni ja kysyi, että olenko osallistumassa SAKUstarskisaan. Hän kehotti minua osallistumaan ja samana viikkona ilmoittauduin kisoihin.
13