Hyvinvoinnin rakentajaksi valitulla Markku Forsellilla on takanaan pitkä yhteinen taival Keski-Pohjanmaan | ||
ammattiopiston kanssa. Forsellilta kokemuksia opiskelusta, opiskelijoista ja opiskeluhyvinvoinnista | ||
löytyy viideltä vuosikymmeneltä. Opiskelijoista välittäminen ja riittävän ajan antaminen | ||
ovat tavoitteita, joista opettaja ei työssään haluaisi tinkiä. | ||
Markku Forsellin ura Keski-Pohjanmaan ammattiopistossa alkoi 70-luvulla, jolloin hän opiskeli asentaja-koneistajalinjalla. Keskikouluun verrattuna opinnot metallialalla |
huonosti kaupungilla. Lukuvuodessa ei kärsinyt olla 20 tuntia enempää pois tai muuten erotettiin koulusta. Ja aina oli tulossa halukkaita tilalle. |
|
sujuivat paljon paremmin. | ||
6 |
-Silloiset insinööriopettajat ottivat hyvin huomioon erilaiset oppijat. Opetus oli perusteellista ja oppi jäi päähän monitasoisille opiskelijoille. Itselläni on lukivaikeus, joka otettiin opinnoissa huomioon, vaikkei sitä ehkä tunnistettukaan. Opinnoissa arvostettiin osaamista, ei pelkkää kirjoittamista. Ammattikoulun tiedoilla ja taidoilla pääsi helposti eteenpäin tekniseen kouluun, kuvailee Forsell kouluaikoja.
-Kuri oli tiukka. Rangaistuksia tuli esimerkiksi myöhästymisistä tai jos oli käyttäytynyt
|
Pienryhmässä tukea opiskelijoiden valmistumiseen 80-luvun lopussa Markku Forsell toimi Keski- Pohjanmaan ammattiopistossa LVI-tekniikan työnopettajan sijaisena.
-Vanhat opettajat vaikuttivat silloin jo aika väsyneiltä, kun tuntui, että opiskelijat tekivät tunneilla mitä vaan. Opinnoissa oli paikallaolovelvollisuus, tietty määrä tunteja piti olla paikalla, vaikka asiat olisi osannutkin.
Kun nuoren opettajan nähtiin pärjäävän haastavienkin opiskelijoidenkin kanssa, niin
|