SAKU ry | Action! 1/2017 | Page 25

Latukahvila KuerKoppi ottaa asiakkaat vastaan vaikka sukset jalassa.
lettu. Tässä voisi olla tullut kiinteistöhuoltajan erikoisammattitutkinto tehtyä, kertoo Lepaus hymyilevänä.
Isoin muutos on tapahtunut palvelussa. Aiemmin avaimet huoneisiin haettiin Äkäslompolon keskustasta, mutta nyt avaimet saa talon omasta vastaanotosta. Kun ennen ruokailut olivat tarjolla tilauksesta, niin nyt aamiainen kuuluu sekä hotellin että hostellin huonehintaan ja majoituksen voi varata myös puolihoidolla. Muutoksien myötä Saaga ja Seita ovat saaneet uudet nimet: KuerHotel ja KuerHostel.
-KuerHotellin huoneita on päivitetty lisää. Kaikissa huoneissa varustukseen kuuluu televisio ja minijääkaappi. Keittiö on purettu pois, ja sen tilalla on nyt iso ihana lounge. Hostellin huoneita on stailattu. Sinne on myös rakennettu ihan uusi köökki, jossa asukkaat voivat laittaa ruokaa ja istua iltaa.
-Muutoksia ei ole rokotettu hintoihin. Esimerkiksi hostellin avajaistarjouksena petipaikka maksaa 35 euroa yöltä aamiaisineen.
Hiihtäjiä ja Kuerin huipulle kiipeäviä houkutellaan pysähtymään kahvila KuerKoppiin, jonka luukulta voi poiketa ostamaan kahvit sukset jalassa tai poiketa sisälle lämmittelemään. KuerKoppi kanelipullineen sijaitsee vain muutaman metrin päässä laduilta.
Lapinhulluus puree Lapinhulluus on sana, jolla Marikki Lepaus kuvaa tuntemuksiaan paikkaan. Aito pihalta alkava luonto sokaisee katsojansa kauneudellaan aina uudelleen.
-Lapinhulluus puri niin pahasti, että tänne oli pakko päästä. Syksykeleissä osa kävijöistä yllättyi siitä, kuinka kaunista täällä silloinkin on. Ja kaunistahan täällä on aina, maisemat ja tekeminen vain muuttavat vuodenaikojen mukaan muotoaan.
Vaikka tällä hetkellä Ylläksen rinteet ja ladut ovat parhaimmillaan, maisemat ovat puhtaan valkeat ja taivaalla hehkuvat revontulet, niin Marikki Lepaus haluaa puhua jo tulevasta Lapin kesästä. Kesälläkin Lapissa riittää matkailijalle tekemistä ja koettavaa.
-Ylläs on upea myös kesäkohteena. Täällä on hienot rinteet alamäkipyöräilyyn, yöttömät yöt ja vaellusmahdollisuudet. Tilastot kertovat, että myös kesäinen Lappi on löydetty. Viime heinäkuu veti matkailijamäärissä vertoja jo ruskasesongille.
Myös KuerHostellin puolella on stailattu huoneita.
Kuerin taika Uuden yrittäjän puheesta kuuluu innostus ja onnellisuus. Ideoita paikan kehittämiseen pulppuaa mielessä.
-Olen intoa piukassa ja onnellinen. Odotan innolla ihania vieraita. Haluan kehittää toimintaa edelleen, mutta ei sirkustempuilla, vaan toimilla, jotka kantavat pitkälle. Vauhdista ei auta sokaistua.
-Toivon, että aiemmin Kuerkievarin omakseen kokeneet, tykkäisivät yhä paikasta. Kuerin taika puree ja voi hyvin edelleen.
Teksti: Sari Mantila-Savolainen
25