SAKU ry | Action! 1/2017 | Page 21

Ahkera harjoittelija Menestys EuroSkills-kisoissa on vaatinut paljon harjoittelua. Keudasta valmennuksesta ovat huolehtineet opettajat Tiina Räihä ja Tiina Keskinen. Kiitosta Lila Hagman antaa myös työnantajalleen Varpu Suontaka-Lahtiselle.
-Olen saanut työpaikalla hyvää oppia. Varpu toimii meidän alalla tuomarina. Häneltä saa hyvää palautetta siitä, missä on korjattavaa tai muutoksen tarvetta, Lila arvioi.
-Lila on harjoitellut uskollisen ahkerasti, kuten urheilusuoritukseen, erilaisten kukkien ja ajan kanssa. Lilassa on lahjakkuutta ja tahtoa paneutua täydellä sielulla tekemiseen. Liikkeessä ovat monena iltana valot palaneet illalla myöhään, kiittelee Varpu Suontaka-Lahtinen Lilan sitoutumista.
Lila Hagman suunnittelee mielellään kimppuja. Jouluaikaan kimpuissa oli mukana paljon materiaaleja luonnosta: havuja, käpyjä ja naavaa.
Unelmatyössä Työ kukkien parissa on ollut Lila Hagmanille selkeä tavoite. Peruskoulun jälkeen hän haki suoraan puutarha-alan opintoihin ja edelleen jatkokouluttautumaan floristiksi.
-Olen aina halunnut tehdä kukkien parissa työtä, tehdä kaunista. Työ on tosi luovaa ja saa tehdä omannäköistä. Myös ihmisten parissa työn tekeminen tuntuu omalta. Erityisesti tykkään tehdä kimppuja. Paljon käytän materiaaleja luonnosta.
Lila on nyt viihtynyt kaksi vuotta Ikaalisissa. Lohjalta työn ja hyvän ohjauksen perään lähtenyt Lila on ollut ratkaisuunsa tyytyväinen.
-Ihan hyvin olen täällä viihtynyt. Ikaalinen on pieni paikkakunta, mutta pienuus tekee paikan kotoisammaksi.
-Tähtäimessä on valmistuminen. Sen jälkeen olen ainakin toistaiseksi jäämässä tänne töihin. Seuraavaksi olen ajatellut, että voisin osallistua Helsingin avoimiin kukkasidontakilpailuihin. Voin sanoa olevani unelmatyössä.
Morsiamelle Lila teki Göteborgissa jääpuikkomaisen, käsivarrella kannettavan kimpun.
21