Arsmötet
Jönköping 22 februari
En liten men trogen skara dök upp för att delta på årsmötet 2015. Förutom sedvanliga årsmötesförhandlingar, avtackningar och prisutdelning var en presentation av medlemsenkäten planerad. Den ställdes in då de flesta vill
åka hem direkt efter förhandlingarna. En kort sammanfattning finns dock i denna tidning (s. 34)
Årsmötet leddes av mötesordförande Eva Nielssen och
som sekreterare satt Angelica Andersson. Mycket rösträknande blev det då det begärdes sluten votering till alla
val. Lena Lövdahl var den enda som satt kvar på sin post
övriga platser i styrelsen stod alla för nyval eller fyllnadsval. Till ny ordförande valdes Martina Nygren som dock
senare tyvärr valt att avgå. Till ordinarie ledamöter valdes
Anna Willson, Ulrika Andersson och Monica HeimHögström. Till suppleanter valdes Malin Perlskog och
Christina Björklund. Tyvärr har även Monica HeimHögström valt att lämna sitt uppdrag. Nuvarande styrelsens sammansättning finnas på tidningens första uppslag.
På posterna som revisorer valdes två ny namn in Johan
Nylén och Calle Sundin. Revisorssuppleanter är som
föregående år Anders Lamkén och Lotta Berglund.
Till valberedning valdes Susann Lothian, Agneta Näslund
och Elisabeth Strömberg som sammankallande.
Dennis Forsberg vår eminenta ordförande de senaste
åren avtackades med blommor o presentkort. Han passade själv på att dela ut lite presenter till oss gamla som
blev kvar i styrelsen, stressbollar. En av de övriga närvarande fick även han mottaga en gåva, vi väntar fortfarande på bildbevis då den ska provas.
Vinnarna av årets tio-i-topp gratulerades med diplom,
blommor och presentkort.
Kennel Saltisgården gratulerades för att de som första
kennel i rasen 2014 fått Terrierklubbens uppfödarmedalj.
Mötet avslutade med fika innan det var dags för hemfärd.
19