Rotari Magazin Rotary magazin - veljača, ožujak 2017 | Page 50

Klub Slavonski Klub Brod Pula
KLUPSKA DRUŽENJA | DISTRIKT 1913
NEOBIČAN DAR ROTARY KLUBU PULA

Jedinstvena stolica sa stiliziranim slovima

Kada govorimo o industrijskom dizajnu i općenito o primijenjenoj umjetnosti – stolica, kao objekt u kojem je potrebno istodobno sjediniti funkciju, formu, kompoziciju, materijale i stil u jednu koherentnu i skladnu cjelinu, predstavlja izazov svima koji će se na tom polju okušati. Ne treba stoga čuditi da je poznati slovenski arhitekt, grafički umjetnik, dizajner i slikar Janez Suhadolc odlučio svoj talent izraziti dizajniranjem i izrađivanjem unikatnog

Klub Slavonski Klub Brod Pula
namještaja- ponajprije stolice. Početak svakog dizajna je materijal i nacrt – u slučaju profesora Suhadolca materijal je najčešće drvo, koje je tradicionalno vezano za područje rodne mu Slovenije. No profesor pri izradi stolica koristi i druge inovativne materijale poput metala, stakla, kamena i recikliranog materijala.
Inspiracija za nacrt svake stolice je osoba kojoj je stolica namijenjena, što znači da je svaka stolica jedinstveno djelo nužno povezano s izvorom nadahnuća. Tako je profesor Suhadolc dizajnirao i izradio stolice za papu Ivana Pavla II., Vladimira Putina i Milana Kučana. Nacrt za svaku stolicu izrađuje se ručno u prirodnoj veličini, a zatim se svaka stolica pomno oblikuje, onako kako ju je autor zamislio. Profesor Suhadolc izradio je oko 450 stolica, koje su objavljene u pet monografija, a i nacrti stolica i same stolice predstavljeni su široj javnosti nizom izložbi. Izložbe na kojima su prikazane stolice Janeza Suhadolca i njihovi idejni nacrti afirmirali su mišljenje kritike da stolice koje dolaze iz njegove radionice ne predstavljaju samo objekt puke funkcionalnosti. Promatrajući detalje radova Janeza Suhadolca, njegove stolice se otkrivaju kao umjetnička djela u prostoru – skulpture.
Velika nam je čast da je profesor Suhadolc Rotary klubu Pula darovao jedno
takvo umjetničko djelo – ručno izrađenu stolicu od trešnje, u koju su inkorporirana stilizirana slova ROTARY. Janez Suhadolc, rođen je 3. srpnja 1942. godine u Ljubljani. Umirovljeni je profesor Obrade i Prostoručnog crtanja na Fakultetu za arhitekturi pri Sveučilištu u Ljubljani. Autor je triju knjiga, niza dramoleta i humorističnih predstava. Osnivač je dramskog kluba „ February 8“. Kao arhitekt nasljednik je slovenske arhitektonske tradicije predvođene Jozeom Plečnikom. Pasionirani je biciklist koji uvijek nosi sa sobom blok za crtanje.
Velikogorički rotarijanci razmišljali su kako da mesne delicije iz kotla stave na zasluženo visoko mjesto u hrvatskoj gastronomiji- i napokon su se dosjetili pa su organizirali „ Kotlovina Challenge“

Posljednjih četiri mjeseca prošle godine velikogorički rotarijanci bili su iznimno aktivni. Da su se ljeto prije toga dobro odmorili pokazali su već u rujnu kada su organizirali akciju u kojoj su udruzi za zbrinjavanje djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi „ Nova budućnost“ donirali dva stolna računala, laptop i printer. „ Nova budućnost“ u kući u Velikoj Gorici brine se o desetero djece kojima računala već pomažu u rješavanju školskih i domaćih zadaća, a, naravno, i u ispunjavanju slobodnog vremena.

Podmladak goričkih rotarijanaca okupljen u Rotaract klubu Velika Gorica sustavno surađuje s „ Novom budućnosti“, pomogli su im u preseljenju iz bivše kuće u novu, stalno ih posjećuju, druže se i pomažu koliko god mogu. Rotaractovci i rotarijanci dočekali su na zagrebačkom aerodromu i Williama s Tajvana koji je u Veliku Goricu stigao na dugoročnu razmjenu. On se jako dobro snašao i brzo priviknuo na naš način života i prehranu. Willy je u trenu postao veliki obožavatelj ćevapa.
Tako smo ušli u goričku rotarijansku jesen. Nastavili smo uz- gastronomiju. Jedan od zaštitnih gastronomskih znakova Turopolja i Velike Gorice jest kotlovina. A velikogorički rotarijanci već godinama razmišljaju kako da te mesne delicije iz kotla stave na zasluženo visoko mjesto u hrvatskoj gastronomiji. I napokon su se dosjetili pa su organizirali „ Kotlovina Challenge“, odnosno natjecanje u pripremi kotlovine. Prvi gosti u Gorici bili su prijatelji iz RC-a Samobor koji, kao i Velikogoričani, tvrde da je baš njihova kotlovina najbolja. Skuhana su tako dva kotla puna mesa u zamamnom umaku. Ni danas se ne zna tko je pobijedio u tom prvom „ Kotlovina Challengeu“ jer su oba kotla brzinski ispražnjena, pa nije ostalo ništa što bi pomoglo nekom neovisnom u presuđivanju tko bolje kuha. Ako sve bude išlo prema planu, kruna ovogodišnjeg spremanja kotlovine trebalo bi biti Svjetsko prvenstvo u kotlovini, koje bi se u drugoj
50 | ROTARY MAGAZIN | DISTRIKT 1913 | VELJAČA 2016.