UPOZNAJMO HRVATSKI ROTARY
Nenad Bakić, član RC Zagreb Centar sa suprugom projekata, praćenju rezultata, managerskih alata i tako dalje. Mi snažno to pokušavamo implementirati. Primjerice, primaoce donacija ne tretiramo kao nekoga tko je nešto ' dobio ' od nas, nego tko je naš klijent, netko koga mi služimo. Onda možemo preslikati poslovne prakse u upravljanju zadovoljstvom klijenata.
Zatim, nemamo staromodni pristup ' master plana ' i razrade, nego ' agilni ' pristup, istražujemo svoj krajolik, nemamo odgovore nego pitanja, radimo u malim agilnim timovima i cijepamo projekt u manje upravljive dijelove čije nam izvršenje daje povratnu informaciju o dizajnu projekta.
Liga je trebala ove godine krenuti eksperimentalno, s 200 robota i možda 30 škola. Ali kad nas je počela zatrpavati lavina prijava, odlučili smo odustati od selekcije i dati opremu svima, jako smo se rastegnuli financijski, organizacijski i mentalno. Na koncu se u Ligu uključilo 218 škola ru, u njemu je ' zakopano ' puno dobrih edukatora, koji su često demotivirani. Upravo na njih se kladimo i oni su ključan dio naše inicijative.
• Zašto baš robotika? Robotika je odlična jer je njen temelj programiranje i obrada podataka, što danas nije važno samo u STEM zanimanjima, nego u skoro svim. Zatim, uključuje rad sa senzorima, dakle multidisciplinarna je. Zatim, još važnije, uspijeva se kroz pokušaje, pogreške, istraživanja, to je jako važno kao suprotno hrvatskom mentalitetu u kojem se neuspjeh ili isticanje, sam pokušaj, kažnjava. I najvažnije, uči se kroz igru, klinci su ludi za robotima!
• Koji su planovi za budućnost? Liga je trebala ove godine krenuti eksperimentalno, s 200 robota i možda 30 škola. Ali kad nas je počela zatrpavati lavina prijava, odlučili smo odustati od selekcije i dati oprmeu svima, jako smo se rastegnuli financijski, organizacijski i mentalno. Na koncu se u Ligu uključilo 218 škola i drugih ustanova iz Hrvatske i jedna iz Hercegovine. Uspjeli smo ' skalirati ' čitavu priču u svega dva mjeseca i trenutno ' hvatamo ' dah jer smo osupnuti uspjehom, a zanima nas samo izvrsnost, maksimalni učinak. Međutim, jako smo ohrabreni tim učinkom i činjenicom da projekt izvršavamo uspješno, da smo shvatili da su nam ambicije puno veće. Ukratko, dok se ne napravi, ako se napravi, reforma školstva, želimo STEM edukaciju toliko raširiti da spontano uraste u školski sustav. Želim zatvoriti ' opportunity gap ' za svako dijete!
• Čini se da udrugu vodite više po poslovnim, poduzetničkim načelima nego uobičajeno filantropskim?
Danas je najbolja praksa, iako još uvijek rijetka, unositi poduzetnički mentalitet u funkcioniranje filantropskih projekata. U smislu vođenja
• U kojoj se fazi financiranja trenutno nalazi projekt?
Slično kao gornje, ponašamo se kao startup u financiranju. Još uvijek smo naranvo u fazi FFF – Fools, Family and Friends koji nam daju novce; zapravo FFF smo uglavnom mi, ali već dobijamo mnoge manje donacije od pojedinaca i tvrtki.
Međutim, to se već preklapa s fazom Angel investitora, upravo smo dobili natječaj HT za projekt koji smo dizajnirali, razvoj ' interneta stvari '( Internet of Things), jendog od najvrućih trendova u tehnologiji današnjice.
Nadamo se da će se naši uspjesi prepoznati, pa ćemo doći do faze ' institucionalnog financiranja ', kao što su za startupove primjerice VC fondovi, od organizacija kao što je Rotary, EU fondova i tako dalje. I na koncu ' javno izlistavanje ', kad naš projekt postaje opće dobro.
ROTARY DISTRIKT 1913 | WWW. ROTARY. HR | 11