Realiteit in circulariteit - ESB Avans Hogeschool Realiteit in circulariteit - ESB Avans Hogeschool | Page 40

breed scala aan marktsegmenten: van computers tot scheepvaartrecycling. Er worden verschillende verwerkings- en recyclingtechnieken gebruikt met vele soorten eindproducten, van balen staalwol en stalen buizen tot geshredderde printplaten. In totaal telt ons land honderden organisaties, die leveren aan smelterijen, andere verwerkers en handelaren. Het aantal op smartphones gespecialiseerde recyclers is niet gemeten. De meeste recyclers zijn georganiseerd in de Metaal Recycling Federatie.
Smelterijen Zo’ n 50 metallurgische bedrijven in Nederland smelten ingezamelde recyclematerialen om en werken ze op voor hergebruik. Een onbekend deel daarvan verwerkt onderdelen van smartphones. Umicore is een belangrijke smelterij en metaalverwerker in België die smartphoneonderdelen behandelt tot nieuwe grondstof of halffabricaat. De VNMI is de brancheorganisatie van Nederlandse producenten van ruwe metalen en metaallegeringen en halffabricaten daarvan.
Compounder Een grote diversiteit aan metaal-, kunststof- en rubberverwerkende bedrijven assembleert, vulkaniseert en verwerkt grondstoffen of halffabricaten tot producten voor uiteenlopende toepassingen in allerlei sectoren; van machinebouw tot scheepswerven.
Overheden Het ministerie van Infrastructuur en Milieu en het ministerie van Economische Zaken zijn de meest betrokken landelijke overheden bij de betreffende ketens. De Inspectie voor Leefomgeving en Transport is verantwoordelijk voor de controle op landelijke wetgeving. Iedere provincie voert landelijk beleid en eigen beleid uit. Milieu, energie en klimaat vormen een kerntaak van provincies. Zo werken zij samen met onder meer gemeenten aan een schone lucht en bodem en wordt toegezien op de productie en het transport van gevaarlijke( afval) stoffen. Ook hebben veel provincies een klimaat- en energiebeleid. Ze stimuleren de productie van duurzame energie en beschermen ons landschap tegen de gevolgen van klimaatverandering.( Gescheiden) afvalinzameling en toezicht op het milieu zijn belangrijke taken van de 390 gemeenten in Nederland.
Gemeenten werken samen in de Koninklijke Vereniging voor Afval- en Reinigingsmanagement en de Vereniging Nederlandse Gemeenten( VNG); provincies in het Interprovinciaal Overleg( IPO).
21