PåSpissen 1-2013 - Mars utgaven | Page 34

Bokaktuell:

Smertehimmel

- Uten bakgrunnen fra industrien og næringslivet hadde jeg ikke skrevet de bøkene jeg gjør.
Tekst: Line Njaa Viste
Det sier forfatter Asle Skredderberget, som er aktuell med en krim med legemiddelindustrien som bakteppe. « Smertehimmel » er oppfølgeren til « Metallmyk », som Skredderberget ble nominert til Rivertonprisen for i 2010. mot finans og lagde kritiske reportasje rettet mot våpenindustrien. Han har også jobbet som kommunikasjonssjef i Yara. Selv om man som forfatter må stjele og juge så mye som mulig, som han selv sier, mener Skredderberget at innsikten han har skaffet seg har vært avgjørende for bøkenes kvalitet.
[ Kultur ]
34 forfatter Asle Skredderberget: Aktuell med en krim med legemiddelindustrien som bakteppe. « Smertehimmel » er oppfølgeren til « Metallmyk », som Skredderberget ble nominert til Rivertonprisen for i 2010.( Foto: Christian Andersen / Gyldendal)
Krim-mysteriet i « Smertehimmel » dreier seg om en norsk kvinne som blir funnet drept i Roma. Hun er ansatt i en norsk avdeling av et amerikansk legemiddelselskap. Historiens helt og hovedperson, Milo Cavalli, blir sendt til Italia for å bistå i den byråkratiske prosessen. Etter hvert kommer det frem at den drepte kvinnens bror ble funnet skutt og drept i en skolegård utenfor Oslo for noen år tilbake. Kan det være en sammenheng mellom de to drapene? Eller er drapet knyttet til kvinnens jobb?
Fascinerende grådighet- Hvorfor akkurat legemiddelindustrien?
- Utgangspunktet ble lagt for flere år tilbake, da jeg var nysgjerrig på hvorfor folk tar steroider og dop, hvordan de tør å ta det. Jeg leste en del bøker om avhoppere fra legemiddelindustrien i USA, og ble veldig fascinert av sammenhengen mellom det skitne som foregår i det skjulte, og de store anerkjente selskapene som fremstår plettfrie utad. Det meste av steroider og veksthormoner som selges på det illegale markedet er jo ikke produsert i snuskete kjellere rundt omkring, men lages av de store legemiddelselskapene.
- Mener du at det er mye snusk i industrien?- Det er mye snusk over alt. Hadde jeg hatt erfaring fra forvaltningen eller i en organisasjon, hadde jeg trolig lagt handlingen dit. Men jeg er ikke en sånn Erling Borgen-type som står med pekefingeren. Jeg er opptatt av grådigheten og kortsiktigheten som råder mange steder, fordi det fascinerer meg. Der hvor det er mye penger er det også mye spenning, sier forfatteren.
Avgjørende innsikt Han har tidligere jobbet som journalist i blant annet Aftenposten, Dagens Næringsliv og TV 2, hvor han jobbet mye
Smerte-Himmel: Forfatteren skal straks ta fatt på den tredje boken i rekken.
- Bakgrunnen min gjør at jeg kan skrive med en viss troverdighet. Jeg føler jeg kjenner mentaliteten, uten det hadde det blitt rene gjetninger. Og når du merker du beveger deg ut på tynn is må du konferere med folk som har peiling, sier Skredderberget, som blant annet har forhørt seg om Økokrims arbeidsmetoder for å gjøre Milo Cavalli troverdig.
- Litt 40-årskrise Skredderberget omtaler forfatterdebuten et par år tilbake som en del av en liten 40-årskrise.
- Jeg fant ut at det jeg aller helst ville var å skrive, og det var så mye jeg ikke fikk sagt og belyst gjennom journalistikken, sier han.
Huset ble solgt og familien flyttet inn i leilighet for å ha mer fleksibilitet. Det var ikke åpenbart at han skulle skrive krim – han hadde skrevet mange dårlige dikt før Milo Cavalli tok form.
- Det å skrive krim er utfordrende på mange måter. Det skal være underholdende, og man må hele tiden tenke at det skal være driv og fremdrift i det man skriver. Samtidig må hovedpersonen være troverdig, og jeg vil gjerne gi folk noe å tygge på, uten at det blir belærende, sier Skredderberget.
Nå jobber han hovedsakelig som forfatter, men tar også oppdrag som rådgiver. I oktober i år kommer biografien han har skrevet om Trygve Hegnar.
- Til slutt- er det en grunn til at helten din er halvt italiensk?
- Helt klart. Jeg pleier å si at jeg har en innbilt oppvekst i Italia. Nå har jeg en unnskyldning for å dra dit å gjøre reserach, sier Asle Skredderberget, som straks skal ta fatt på den tredje krimboken i rekken. n