|
Det er verken sunt eller fornuftig å satse på bare en sektor
Knut Trygve Flakk
|
|||
og kaffe latte. Spiser kyllingsalat og sveler. Noen ganger arrangeres det konserter eller andre kulturinnslag i de nedlagte fabrikklokalene – Devoldfabrikken er blitt et samlingspunkt for befolkningen langt utenfor Sula kommune hvor tettstedet Langevåg ligger. Flakk Gruppen har lykkes med å bygge opp et trendy og urbant factory outlet i utkanten av Ålesund – men industrivirksomhet er det slutt på. Industristrikk viste seg å være nesten like vanskelig som tekstil, i hvert fall her til lands. Aller helst skulle Flakk produsert noe på Sunnmøre også. |
|||
- Jeg liker Norge, og vil gjerne få til å bygge opp noe her, men det er ikke lett å få til. Vi har tro på reiseliv og turisme. Geirangerfjorden og Hjørundfjorden er det i hvert fall vanskelig for kineserne å kopiere, sier Knut Flakk. |
|||
[ Hovedsaken ] |
Knekt koden:- De siste årene har vi snudd fra å prefabrikkere og installere rørsystemer, til å bli en høyteknologisk bedrift som bruker moderne kvalitetsikringssystemer, engineering og beregningsverktøy. Det trengs når man skal konkurrere inn mot offshore, sier daglig leder i OPS Composites AS, Reidar Anderssen( t. h). Markedssjef Vidar Westergren mener mange har sovet i timen.( Foto: Line Njaa Viste) |
Siste rest av Devold-produksjonen på Sunnmøre står nå på museet i 2. etasje.- Nedleggelsen av Devold-produksjonen i Norge skapte naturlig nok reaksjoner. Vi satte spikeren i kista for 150-års industriproduksjon. Men det var enten det eller konkurs. Det er ikke bare lønnsnivået som velter det, men hele infrastrukturen rundt: Skal du ha en rørlegger eller elektriker for eksempel, så koster det vanvittig. I sum så blir hele systemet altfor kostbart her hjemme, sier Flakk.
” Devold – worn by Norwegians since 1853” heter det i markedsføringen. Og altså produsert i Litauen siden 2002.
Shopping, kultur og mat I 2010 besluttet Flakk Gruppen å investere 100 millioner kroner på å gjøre fabrikklokalene om til et sted for shopping, kulturliv, matopplevelser og konferanse. Og turisme, ikke minst
De 33.000 kvadratmeter store fabrikklokalene i Langevåg har plass til mye. Nå har de fått en make-over av det anerkjente arkitektbyrået Snøhetta, og er i ferd med å fylles opp av butikker. Devold-utsalg er naturlig nok på plass, det samme er Moods of Norway, Skomax og Bergans- Norrøna er på vei. De er selektive med hvilke butikker som får slippe inn på Devoldfabrikken, de skal fronte en viss livsstil.
Inne på kafeen sitter pensjonister og barselgrupper i lysebrune saueskinnsdekkede stoler. De drikker cortado
|
Pendler til Øst-Europa Utflyttingen av Devold AMT skjedde også gradvis, de var allerede etablert flere steder i utlandet da ledelsen i januar 2012 måtte si at nok var nok i Norge, og likeså samlet all produksjon i Litauen. I tillegg har selskapet produksjon i USA for det amerikanske markedet. Selskapet styres fortsatt fra Langevåg, og direktør Dybvik har måttet belage seg på pendling til Øst-Europa og USA. Flakk har et klart syn på hva som velter industriproduksjon i Norge. Det er ikke bare konkurranse fra Østen.
- Å betale skatt for privat luksus synes jeg er greit, problemet er at jeg må betale formuesskatt av den arbeidende kapital. Jeg kunne ha løst dette ved å flytte ut, men jeg har sansen for Norge og har lyst til på å utvikle ting her, sier Flakk.
- Blir du irritert når folk spør deg hvorfor dere ikke vender dere mot olje- og gassbransjen?
- Jeg blir ikke irritert, nei, men jeg skjønner ikke hvorfor alle på død og liv skal drive med akkurat det samme. Det er verken sunt eller fornuftig å satse på bare en sektor. Vi får satt ei skikkelig sprøyte gjennom statsbudsjettet hvert år for å holde oljerusen oppe. Det er for så vidt greit hvis politikerne vil gi gass kun på et område, men da må man være klar over risikoen ved en slik strategi. Dessuten må man slutte å syte over at det legges ned arbeidsplasser, sier Flakk.
Kristiansand: Kontorbygget i Buråsen 20 er dekket av stillas, så det er ikke godt å finne inngangen til OPS Composites Solutions AS. Bedriften driver også innen kompositt, har samme type ingeniører som Devold AMT, men har satset mot et annet marked.- Vi bygger en etasje til for å få plass til mer folk, forklarer daglig leder Reidar Anderssen, da vi omsider finner frem til ham i 2. etasje. |
20 |