PRZYBIJ PIĄTKĘ ! NR 2 ( 14 ) – 2021 / 2022
ANDRZEJ OPOWIADA O PRZYRODZIE … Karmnikowe zwyczaje ptaków
Zima to ciężki czas dla ptaków mieszkających w Polsce . Dokarmianie ptaków to nie tylko pomoc w przetrwaniu zimy , kiedy przyjdzie duży mróz czy spadnie dużo śniegu , ale i szansa dla nas , ponieważ możemy z bliskiej odległości oglądać dzikie ptaki poznając ich zwyczaje . Warto zastanowić się , czy umieścić karmnik w przydomowym ogródku lub na drzewie przy bloku . Budowa karmnika nie jest specjalnie trudna , wystarczy kilka desek , parę gwoździ i chwila spędzona na pracy pod opieką rodziców . Potem wystarczy garść ziaren ( pszenicy , słonecznika , lnu lub kaszy ) i kawałek słoninki lub przygotowane specjalne przysmaki ( przepis obok ), byśmy mogli uruchomić stołówkę dla skrzydlatych przyjaciół .
Czego możemy spodziewać się po naszych gościach ? Czy wszyscy są dobrze wychowani ?
DOKARMIACZKA DLA PTAKÓW ziarna zbóż , słonecznik , płatki owsiane , łój wołowy ( można zastąpić smalcem niesolonym ), siatki po cytrusach lub kubeczki ( np . po śmietanie ), drucik
SIKORY BOGATKI I MODRASZKI - te ptaki zabierają po jednym ziarenku , które spokojnie zjadają w pobliskim krzaku lub drzewie , a następnie wracają po kolejne nasionko .
WRÓBEL I MAZUREK - je w karmniku dopóki czuje się bezpieczny , pozbiera też ziarna rozrzucone pod karmnikiem .
DZWONIEC - jest nietowarzyskim gościem w karmniku , zjadłby wszystko sam , przepędzając inne ptaki .
KOS - jest ptakiem najchętniej żerującym na ziemi , dla kosa warto umieścić w karmniku suszone owoce ( najbardziej lubi owoce jarzębiny , czarnego bzu , jałowca lub rodzynki ).
GRUBODZIÓB - rzadko pojawia się w naszych karmnikach , tylko w przypadku dużych mrozów korzysta z pomocy ludzi . Jest rozrabiaką , który przegania z karmnika inne
KLASY I - III 5