PRZYBIJ PIĄTKĘ! NR 2 – 2017 / 2018
J: Jakie potrawy goszczą na świątecznym stole? A: Musi być tak samo jak w Polsce- 12 postnych potraw, ale jak nie będzie dwunastu to nic się nie stanie. Najważniejsza potrawa to kucja( kutia). Aby ją przyrządzić, trzeba ugotować i później rozdrobnić pszenicę, następnie dodać do niej miód, rodzynki, mak i wodę. To wszystko należy wymieszać, a powstała masa powinna być rzadka. Na drugi dzień świąt potrawy muszą zawierać mięso, np. galaretka wieprzowa, tort z wątróbki.
J: Czy w Wigilię odprawia się uroczystą mszę zwaną pasterką? A: Nie wiem, czy to można nazwać pasterką, ale w drugi dzień świąt idzie się do cerkwi, aby uczestniczyć w trzygodzinnej mszy. A później idzie się do domu i spędza czas z rodziną. U nas wszystkie sklepy są tego dnia zamknięte.
J: Czy dzieci na Ukrainie wierzą w św. Mikołaja i kto przynosi prezenty na Boże Narodzenie? A: Dzieci na Ukrainie nie dostają prezentów na Boże Narodzenie, ale dostają prezenty od świętego Mikołaja i na Nowy Rok, właściwie nie od Mikołaja tylko od Dziadka Mroza. Dzieci wierzą w niego do 9 roku życia. J: A jak wygląda Dziadek Mróz? A: Jest trochę chudszy i wyższy od polskiego Mikołaja. Ma niebieską czapkę, ale nie taką jak elf, tylko taką jak ma ksiądz lub papież. Ma niebiesko-srebrno szatę i srebrne berło. Towarzyszy mu jego wnuczka, która ma długie blond włosy, związane zawsze w warkocz. Nosi opaskę w kształcie śnieżynki oraz białą suknię. http:// czujczuj. blogspot. com
J: I ostatnie pytanie … Co najbardziej lubisz w tych świętach? A: Najbardziej lubię to, że można czas spędzić z rodziną. Na Ukrainie jest jakoś inaczej niż w Polsce. Po Bożym Narodzeniu w Polsce, jak jadę później na Ukrainę to nie mogę się przyzwyczaić.
J: Dziękuję za udzielenie wywiadu do gazetki szkolnej. A: Proszę bardzo.
KLASY VII- GIMNAZJUM 21