"Przybij Piątkę!" | Page 5

PRZYBIJ PIĄTKĘ ! NR 2 ( 12 ) - 2020 / 2021

Australia

W Australii święta Bożego Narodzenia odbywają się nie tak jak w Europie i Ameryce Północnej wczesną zimą , ale z początkiem lata ze względu na jej położenie , tj . na półkuli południowej , gdzie pory roku są przeciwstawne do tych na półkuli północnej ( gdzie również znajduje się Polska ). Same tradycje związane z obchodami świąt Bożego Narodzenia zostały przywiezione przez kolonizatorów z Wysp Brytyjskich . Wieczorem najbliższa rodzina i znajomi zasiadają do stołu i spożywają wspólnie posiłek bożonarodzeniowy . Odbywa się to jednak nie tak jak w Polsce w wigilię Bożego Narodzenia , a w dzień 25 grudnia - samo Boże Narodzenie . Głównym daniami są popularne w Wielkiej Brytanii indyk i pudding bożonarodzeniowy . Często również spożywane są wszelkiego rodzaju owoce morza . W dniu 25 grudnia również rozdawane są prezenty .
Na zdjęciu pokazany jest Australijczyk przebrany za świętego Mikołaja ubierający choinkę na australijskiej plaży . Źródło : huffingtonpost . com . au

Chiny

W Chinach mimo że w państwie tym raczej nigdy nie było większej styczności z chrześcijaństwem obchodzone są święta Bożego Narodzenia , co wiąże się z chińską adaptacją kultury zachodniej . Święto to nie ma charakteru sakralnego tak jak w Polsce , a komercyjny , ponieważ dla Chińczyków jest to okres wielkich zakupów związanych z tym świętem . Mimo że w Chinach dzień ten nie jest uznawany państwowo za dzień wolny od pracy i szkoły ( wyłączając Hongkong ) jest on wykorzystywany również w celach rozrywkowych . Z okazji Bożego Narodzenia organizowane są różnego rodzaju imprezy . Święty Mikołaj również został zaadaptowany przez Chińczyków poprzez postać Shengdan Laoren ( Świątecznego Starca ). Postać niczym nie różni się od jej zachodniego odpowiednika .
KLASY IV-VIII 4