"Przybij Piątkę!" | Page 4

PRZYBIJ PIĄTKĘ ! NR 2 ( 12 ) - 2020 / 2021

Tradycje bożonarodzeniowe w różnych zakątkach świata

Świat jest bardzo obszerny , co przekłada się na jego zróżnicowanie również pod względem kulturowym . Na świecie mamy przeróżne języki , kultury , kodeksy moralne , religie . Rzeczy , które mogą nam się wydawać wręcz absurdalne w innych kulturach mogą być uznawane za normę . Okres świąteczny wydaje się najlepiej prezentować różnice pomiędzy różnymi kulturami . W tym zestawieniu przedstawię cztery państwa w różnych zakątkach świata , o różnych tradycjach bożonarodzeniowych .

Meksyk

Święta Bożego Narodzenia w Meksyku obchodzone są niemalże od połowy listopada , niedługo po równie głośno świętowanym Dia de Los Muertos ( meksykańskim święcie zmarłych ). W czasie od 16 do 24 grudnia w Meksyku odbywają się tzw . Las Posadas , czyli wieczorne procesje bożonarodzeniowe . Podczas Las Posadas dzieci idą ulicą zazwyczaj ze
Na zdjęciu przedstawiona została typowa procesja posada . Źródło : britannica . com
świecami i figurami Jezusa , Maryi lub Józefa śpiewając kolędy . Las Posadas to symbol biblijnej wędrówki Józefa i Maryi szukających miejsca do spędzenia nocy bożonarodzeniowej . Do elementu Las Posadas należy rozbijanie Piniaty wypełnionej słodyczami co wieczór w meksykańskich domach . Meksykańskie dzieci również otrzymują prezenty , tylko odmiennie od Polski w dniu 6 stycznia – w święto Trzech Króli .
KLASY IV-VIII 3