"Przybij Piątkę!" | Page 16

PRZYBIJ PIĄTKĘ ! NR 2 ( 12 ) - 2020 / 2021

Powtórka przed egzaminem …

Temat 1 :
Wyobraź sobie , że losy Aliny i Balladyny potoczyły się inaczej . Dokończ opowiadanie , w którym zmienisz historię ich życia . Napisz swoją pracę tak , żeby wykazać , że dobrze znasz „ Balladynę ” J . Słowackiego .
Zapadł zmierzch , Alina i Balladyna z pełnymi dzbanami malin wróciły do chaty ... Postawiły kosze na ziemi i wpatrywały się w nie , czekając co powie Wdowa . Kobieta uśmiechnęła się szeroko i odrzekła :
- Świetnie poradziłyście sobie z zadaniem , lecz tylko jedna z was może zostać żoną Kirkora !
Siostry popatrzyły po sobie , bo obie chciały zostać żoną Kirkora . Nagle mężczyzna wyłonił się zza rogu , trzymając w ręku filiżankę herbaty . Podszedł do dziewcząt i spojrzał ile malin znajduje się w każdym dzbanie .
- Widzę , że obie nazbierałyście sporo malin , dobra robota - odrzekł Kirkor - Na pewno jesteście zmęczone , więc idźcie już spać , a jutro dowiecie się kto wygrał “ malinowe zawody ”!
Dziewczyny przytaknęły głową i pobiegły do łóżek ... Zasnęły niemalże od razu , ponieważ chciały jak najszybciej poznać werdykt .
Następnego dnia Alina i Balladyna obudziły się bardzo wcześnie . Pognały do pokoju dziennego z oczekiwaniem na Kirkora i Wdowę . Oni oczywiście czekali na nie z podjętą decyzją . Obie siostry były tak samo zestresowane i liczyły na to , że Kirkor właśnie za moment wypowie ich imię ...
- Maliny zostały przeliczone dwa razy , ale zwyciężczyni jest tylko jedna ! - przeciągał Kirkor - Osoba , która miała o cztery maliny więcej to ... Alina , gratuluję !
Alina była zaskoczona , a łzy szczęścia napływały jej do oczu . Jednak obawiała się jak zareaguje na to Balladyna ... Ona jednak zniosła to dobrze , ku zdziwieniu matki i siostry , pogratulowała Alinie i zrobiła tylko skwaszoną minę . Po chwili Kirkor podszedł do Aliny i wręczył jej pierścionek zaręczynowy , ślub miał odbyć się za dwa miesiące ... Kilka godzin później obie siostry wybrały się na pole , by pomóc matce .
- Chciałam ci jeszcze raz serdecznie pogratulować ! - odrzekła Balladyna zbierając plony . - Mam nadzieję że będzie wam się dobrze układało ...
- Dziękuje , że tak mówisz . Mam nadzieję , że niedługo ty także znajdziesz sobie przyzwoitego męża- powiedziała Alina z delikatnym uśmiechem . - Jeśli mogę spytać ... Jesteś ostatnio bardzo miła , czy to ze względu na Kirkora ? Jeśli tak bardzo ci na nim zależy mogę ci go odstąpić , dla mnie nie ma zbyt wielkiej różnicy czy będę żoną Kirkora , czy siostrą jego żony .
- Ech ... Nie o to chodzi- westchnęła Balladyna . - Po prostu ostatnio miałam dziwny sen i był on dla mnie przepowiednią oraz zrozumiałam co się stanie , gdy się nie zmienię ...
KLASY IV-VIII 15