Przegląd Archiwalno-Historyczny | Page 95

Przegląd Archiwalno-Historyczny Tom III Poznań 2016
Jarosław M a t y s i a k ( Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie Oddział w Poznaniu )
Klub Demokratycznej Profesury w Poznaniu w latach ( 1949 ) – 1950-1953
Zamiary całkowitego podporządkowania szkolnictwa wyższego w Polsce przez władze komunistyczne były widoczne niemal od chwili rozpoczęcia odbudowy uniwersytetów i szkół wyższych ze zniszczeń wojennych w 1945 r . Nowa władza nie mogła sobie pozwolić na pozostawienie środowiska akademickiego poza kontrolą . Celem było organizacyjne i ideologiczne podporządkowanie uniwersytetów oraz kręgów naukowych . Uniwersytety miały być przekształcone w kuźnie wysoko kwalifikowanych kadr inteligencji ideowo związanych z nowym ustrojem .
Komuniści dążyli do podporządkowania sobie szkół wyższych i kadry naukowej nie tylko poprzez zarządzenia administracyjne , ale także poprzez działalność różnego rodzaju towarzystw , organizacji i stowarzyszeń , które miały za zadanie gromadzić wykładowców oraz badaczy i kształtować ich w duchu socjalistycznym . Za pomocą tych towarzystw i organizacji ( o określonych celach politycznych i formie działania ) planowano uzyskać w środowisku akademickim przychylność i poparcie dla zmian , które zachodziły w kraju . Jedną z takich organizacji był Klub Demokratycznej Profesury ( KDP ), którego oddziały powstały we wszystkich ośrodkach akademickich w Polsce 1 .
Instancją nadrzędną , finansującą Kluby i kierującą ich działalnością był Centralny Komitet Koordynacyjny Demokratycznej Profesury z siedzibą w Warszawie .
1 B . Krawiec , Zaangażowanie polityczne profesorów wyższych szkół specjalistycznych Wrocławia
w latach 1945-1999 , [ w :] Studia z dziejów oświaty i myśli pedagogicznej XVIII-XX wieku , pod red . A . Haratyk i M . Piwowarczyka , Wrocław 1997 , s . 118 .