Przegląd Archiwalno-Historyczny | Page 307

Recenzje i omówienia
307
trójkę autorów . Fotografie zawarte w pracy nigdzie do tej pory nie były publikowane , co podnosi jej wartość merytoryczną .
Temat prezentowany w książce – do tego w takim kształcie : połączenia naukowej , historycznej narracji ze wspomnieniami i swoistym albumem – nie był jak dotąd przedmiotem bardziej wnikliwych , monograficznych opracowań . Cała praca ma przemyślaną i logiczną konstrukcję . Jest interesująca , znakomita pod względem narracji , w której prezentowane są nie tylko fakty , ale i oceny . Wartość pracy podkreśla bardzo dobry i rzetelny warsztat badawczy . Warto zwrócić także uwagę na staranną edycję tekstu , skutkującą brakiem potknięć stylistycznych i błędów literowych .
Wyjątkowy charakter wydawnictwa wynika jednak nie tylko z niecodziennego połączenia w nim naukowej narracji , spisanych wspomnień i świadectw źródłowych o charakterze ikonograficznym , ale także z intencji , deklarowanych i realizowanych przez autorów – przyczynienia się do upowszechnienia w Polsce wiedzy o historii Ukraińców , zrozumienia ich mentalności , narodowych mitów i cywilizacyjnych aspiracji oraz podkreślenia wspólnoty politycznych celów Rzeczypospolitej i Ukrainy w regionie oraz Europie .
Autorzy głęboko wierzą w prawdziwość sentencji : „ historia jest nauczycielką życia ”. Słuszne jest uświadamianie , edukowanie i pokazywanie genezy problemów w celu umożliwienia ich zrozumienia . Z pozycji recenzenta książki uważam , że jest to słuszny , pierwszy krok w kierunku trudnego ( z racji dramatycznej przeszłości ) porozumienia polsko-ukraińskiego . Należy jednakże pamiętać , iż powyżej omówiona publikacja jest jak „ kropla w morzu ” – zapewne nie przekona wszystkich . Jednakże nawiązując do polskiego przysłowia , a tym samym kończąc , zacytuję : „ Kropla po kropli kamień drąży ”.
Aleksandra Rybińska
Dariusz Grot , Ku przeszłości otwartej . Dostępność archiwów państwowych w Polsce w latach 1917-2013 , Warszawa 2015 , ss . 353 .
Zagadnienia dostępności zasobu archiwalnego uznawane są prawie powszechnie za miarę postępu demokratyzacji , wolności i praw człowieka . Warto podkreślić , że jeden z najważniejszych ( i zarazem nielicznych ) dokumentów Rady Eu ropy w odniesieniu do archiwów oraz ich zasobu dotyczy właśnie kwestii dostępu do archiwaliów . Rekomendacja nr R ( 2000 ) 13 , którą traktować można jako przejaw zainteresowania sprawami archiwów w Europie , poświęcona jest właśnie tym kwestiom . Według jej założeń , dostęp do archiwów publicznych jest prawem , które powinno być przyznane wszystkim użytkownikom . Restrykcje dostępu do zasobu ograniczać może interes publiczny lub