Przegląd Archiwalno-Historyczny | Page 304

304 Recenzje i omówienia
wiły się jednak niejasności związane z przynależnością zakonną klasztoru . Autorka używała pojęcia franciszkanie , nie dodając określenia obserwanci ( czyli – jak ich zwano w Polsce – bernardyni ). Może to wprowadzić czytelnika w błąd polegający na sugestii istnienia we Wschowie dwóch domów zakonnych : franciszkanów i bernardynów , tym bardziej , że wcześniejszy tekst zamieszczony w tomie dotyczył kościoła i klasztoru Bernardynów w Wschowie . Z kolei Małgorzata Gniazdowska ( Muzeum Okręgowe w Lesznie ) skoncentrowała się na zaprezentowaniu fundacji szlacheckich na rzecz kościoła parafii ewangelicko-reformowanej w Lesznie w okresie baroku .
Obraz kultury funeralnej na przykładzie pochówku Antoniny z Garczyńskich Skórzewskiej z 1824 r . przedstawiła Anna Kochman ( Wschowa ). Artykuł jest pokłosiem prac dokumentacyjnych prowadzonych w podziemiach kościoła pw . św . Mikołaja w Łabiszynie . Przedmiotem analizy stały się miejsce pochówku oraz wyposażenie grobowe odnalezione w trumnie zmarłej szlachcianki .
Do problematyki religijno-filozoficznej nawiązywał tekst Tomasza Ja worskiego ( Uniwersytet Zielonogórski ), poświęcony uczniowi wschowskiej szkoły łacińskiej z XVII w . Christianowi Knorrowi von Rosenroth , polihistorowi , pisarzowi i teozofowi , interpretatorowi kabały luriańskiej . Michał Kuran ( Uniwersytet Łódzki ) pochylił się nad tematyką homiletyczną , przedstawiając kazania wygłaszane przy okazji przyjęcia święceń przez przedstawicieli szlachty ziemi wschowskiej w pierwszej połowie XVIII w . Ostatni artykuł , autorstwa ks . Jana Turkiela ( Akademia Pomorska w Słupsku ), poświęcony został rozumieniu pojęcia „ szlachetny ” w świetle ksiąg greckiego tłumaczenia Biblii Hebrajskiej ( LXX ). Autor odwołał się do przykładów występowania terminu szlachetny ( asteios ) w Septuagincie , dowodząc stosowania go wobec sześciu zdarzeń i osób .
Publikacja gromadzi prace syntetyczne podsumowujące obecny stan badań , studia monograficzne oraz cenne przyczynki . Większość tekstów oparta została na materiale źródłowym różnej proweniencji , prawidłowo zaprezentowanym i zanalizowanym . Niewątpliwie źródłowe udokumentowanie opisywanych problemów stanowi o wartości publikacji . Księga przyczynia się do lepszego poznania wybranego fragmentu spuścizny regionu , a jej interdyscyplinarny charakter daje możliwość spojrzenia na szlachtę z rozmaitych perspektyw i dostrzeżenia różnorodności problematyki z nią związanej .
Beata Lorens