Przegląd Archiwalno-Historyczny | Page 251

Przegląd Archiwalno-Historyczny Tom III Poznań 2016
Michał K w a ś n i e w s k i ( Międzyrzecz )
Kobieta przedsiębiorcza – moja praprababka Katarzyna Gummert w świetle aktu notarialnego z 1893 r .
Wśród zachowanych pamiątek przeszłości w domowych archiwach rodzin pochodzenia chłopskiego trudno odnaleźć dokumenty , które ze względu na swój czas powstania , treść bądź walory artystyczne stanowiłyby interesujący materiał badawczy , nie tylko dla osoby mającej do nich stosunek emocjonalny , ale także dla badacza historii społeczności regionu czy kraju . Dlatego nawet najczęściej występujące , z pozoru nieciekawe , będące wytworem urzędniczego , wojskowego czy sądowego szablonu dokumenty , w połączeniu z dokładną analizą porównawczą sytuacji życiowej , materialnej i zawodowej danej osoby , potrafią przybliżyć nie tylko fakty z życia jednostki , ale również ukazać ciekawy obraz panujących realiów .
Przetrwaniu dokumentów w chłopskich gospodarstwach nie sprzyjał fakt częstych pożarów drewnianych domostw oraz złe warunki przechowywania . Na stan i liczebność dokumentów miały także wpływ zdarzenia losowe , takie jak np . działania wojenne czy klęski żywiołowe . Należy też wspomnieć o specyficznym stosunku ludności wiejskiej do odziedziczonych po przodkach dokumentów , które niejednokrotnie po wielu latach , w ramach „ porządków ”, trafiały po prostu do kaflowego pieca .
Dzieje analizowanego w tym opracowaniu dokumentu doskonale wpisują się w omówione powyżej uwarunkowania stanu zachowania rodzinnych archiwów ludności wiejskiej w Polsce . Pod koniec II wojny światowej , prawdopodobnie w lutym 1945 r ., radzieckie wojska wysiedliły na kilka miesięcy zamieszkałą we wsi Głażewo rodzinę Franciszki Kropp ( 1906-1993 ) z domu Gum mert . Według przekazów rodzinnych , pomimo umieszczenia sztabu 1 . Fron tu Białoruskiego na Lipowcu w Międzychodzie , marszałek Gieorgij Żu kow na swą kwaterę wybrał położony w Głażewie , w odległości ok . ośmiu