Przegląd Archiwalno-Historyczny t. VII | Page 87

86 Barbara Ksit
stratu 29.9.19 został – przez dawniejszą radę miejską wybrany – burmistrz tutejszego miasta pan Glabisch z dniem 1 października br . ze swych obowiązków zwolniony , stosownie do rozporządzenia Komisarjatu Naczelnej Rady Ludowej z 9 maja 1919 z powodu nieznajomości języka polskiego . Aż do nowego wyboru przejął wszelkie czynności urzędowe zatwierdzony przez Rejencję zastępca burmistrza pan Staniewski ” 22 .
Tadeusz Staniewski przez dziewięć miesięcy pełnił tę funkcję społecznie . 26 lipca 1921 r . magistrat poprosił wojewodę poznańskiego o przysłanie burmistrza komisarycznego . W piśmie magistrat wyjaśniał , że żaden z jego członków nie czuje się na siłach objąć stanowiska ze względu na inne obowiązki . W odniesieniu do Tadeusza Staniewskiego padły słowa : „ Pan Staniewski już przeszło trzy lata jest członkiem magistratu i przeszło 9 miesięcy zastępował burmistrza bezinteresownie , poniósłszy rzeczywiste straty w interesie ” 23 . Nie udało się ustalić , jak długo Tadeusz Staniewski zasiadał w Magistracie , ale w świetle wyżej cytowanej jego skargi można przyjąć , że w marcu 1922 r . nie był już ławnikiem .
15 kwietnia 1924 r . Rada Miejska jednogłośnie wybrała burmistrzem Hieronima Dąbrowskiego . W 1925 r . wybrano nową Radę Miejską , w której Tadeusz Staniewski objął funkcję przewodniczącego . Rozpoczął się burzliwy okres w historii miasta ze względu na konflikt pomiędzy burmistrzem i magistratem – z jednej strony , a Radą Miejską – z drugiej .
Zarówno przewodniczący Tadeusz Staniewski , jak i jego zastępca Wawrzyn Lisiecki , reprezentowali w Radzie Miejskiej Narodową Partię Ro bot niczą . Popularność tej partii w Swarzędzu nie dziwi , gdyż w całej Wielkopolsce cieszyła się ona największym powodzeniem w małych miastach . Partia ta powstała 23 maja 1920 r ., po zjednoczeniu się Narodowego Stronnictwa Robotników i Narodowego Związku Robotników . Program tej partii łączył troskę o ludzi żyjących z pracy swoich rąk – nie tylko robotników fabrycznych , bo tych było niewielu w miastach pozbawionych ciężkiego przemysłu – z przywiązaniem do wartości narodowych . Wciąż idea solidarności narodowej była jej bliższa niż hasło walki klas . Głosiła potrzebę przemian społecznych i politycznych , ale drogą ewolucyjną i z poszanowaniem prawa własności . „ Obóz narodowo-robotniczy miał więc spełniać w konkretnej ówczesnej rzeczywistości społecznej rolę pośrednika między opartym na materialistycznych podstawach klasowym ruchem robotniczo-zawodowym a opartym na papieskiej encyklice idealistycznym ruchem chadeckim . Dlatego też w praktycznej działalności NPR swym pośrednim stanowiskiem pragnęła pozyskać dla swej ideologii jak najszersze rzesze członkowskie , by
22
APP , Zespół : 53 / 4389 Akta miasta Swarzędza , Jednostka : 57 , k . 200 .
23
Tamże , k . 239 .