Przegląd Archiwalno-Historyczny t. VII | Page 278

Jak krakowski kupiec stał się wielkopolskim ekonomem
277
dził na dobre budynkowi . Czerpać pożytki chciało wielu , inwestować w kamienicę , mało który . Mnie interesowali jednak tylko właściciele mający związek z Leonem Kabajskim . Od 1819 r . kamienica pod Murzynami należała do Wojciecha i Feliksy ze Schwartzów Przybylskich . Nie była wówczas tak okazała – po dwóch latach od kupna wybuchł w jej wnętrzach ogromny pożar , co zmusiło nowych właścicieli do przebudowania i podwyższenia budynku o jedno piętro 40 . Właściciele zatrudnili najlepszego architekta jak na te czasy , Francuza Szczepana ( Etienne ) Humberta . Efekty jego pracy możemy podziwiać współcześnie 41 . Od tej chwili , nie niepokojeni przykrymi doświadczeniami , małżonkowie Przybylscy żyli w sporej rozmiarów kamienicy . Mieli tylko jedną córkę , urodzoną 17 października 1817 r . w Krakowie Teresę Magdalenę Mariannę .
W latach 20 . XIX w . przybył do Krakowa urodzony w podkrakowskiej wsi Sieraków w 1801 r . Jan Kabajski . Był on synem również Jana , „ gospodarstwem gruntowym trudniącego się ”, i Salomei ze Szczepaników . Późniejszy ojciec Leona zamieszkał przy Floriańskiej 550 i zajął się kupiectwem oraz opieką nad młodszą siostrą Marianną , urodzoną w 1809 r .
W chłodny zimowy poranek 8 lutego 1833 r . w kościele Mariackim w Krakowie Jan Kabajski poślubił siedemnastoletnią Teresę Przybylską 42 i w ten sposób teoretycznie wżenił się w sporą kamienicę . Do notarialnego przeniesienia prawa własności brakowało kilku lat . W święta Bożego Narodzenia 26 grudnia 1834 r . Jan i Teresa Kabajscy powitali na świecie pierworodnego syna Szczepana Józefa Jana . Chłopiec nie uchował się i zmarł w dzieciństwie , a kilka lat po nim , 10 sierpnia 1841 r ., odeszła i Teresa . Ponieważ Wojciech Przybylski nie miał innych dzieci i , zdaje się , żadnej bliższej rodziny , testamentem z 18 września 1841 r . 43 zapisał całą kamienicę byłemu zięciowi wraz z legatami na kilka krakowskich klasztorów , na które nałożył obowiązek odprawiania mszy dwa razy do roku za spokój duszy jego rodziny . Zapisał również dożywotnie pensje swojemu przyjacielowi Stanisławowi Księskiemu oraz Joannie z Sokolnickich Bobrowskiej , dalszej krewnej i żonie malarza , któ­
40
A . Chmiel , Domy krakowskie : ulica Floryańska . Cz . 1 , ( Liczby nieparzyste 1 – 57 ), Kraków 1917 , s . 20 i nast . 41
Szczepan Humbert ( 1756 – 1829 ), architekt pochodzenia francuskiego , który od 1775 r . mieszkał w Polsce , od 1788 r . był architektem Królewskiego Stołecznego miasta Krakowa . Odbudował , przebudował lub wybudował wiele znanych gmachów w Krakowie , m . in . Hotel Pod Różą , Hotel Saski , gmach siedziby Teatru Starego , Pałac Massalskich , Pałac Biskupi . Z małżeństwa z Magdaleną Baillot ( 1755 – 1812 ) nie zostawił potomstwa . Pochowany jest na Cmentarzu Rakowickim , źródło : http :// krakow . pl / otwarty _ na _ swiat / 195056 , artykul , szczepan _ humbert ___ krakowski _ architekt _ i _ filantrop _ znad _ sekwany . html ( dostęp : 4 listopada 2019 r .).
42
ANK , Akta stanu cywilnego parafii Najświętszej Marii Panny w Krakowie ( Kościół Mariacki ), sygn . 95 .
43
ANK , Akta spadkowe po Janie Kabajskim , sygn . SKC IX / 140 , 1858 .