Przegląd Archiwalno-Historyczny t. VI Księga PA-H 6 | Page 80

Mieczysław Białynia-Rzepecki i Tadeusz Antoni Esman
79
akt z kas skarbowych i urzędów katastralnych . Dużo pracy wkładano w tym czasie w wymianę archiwaliów z władzami niemieckimi , a także opracowywanie rejestrów spraw niezałatwionych w związku z brakiem dokumentacji je obrazujących , znajdującej się nadal w rękach urzędów niemieckich bądź polskich . Załatwiano oczywiście w tym czasie również corocznie po kilka tysięcy spraw wnoszonych do AKG i Banku Rentowego . Spraw , które często wymagały skomplikowanej , ze względu na nieuporządkowany w pełni zasób archiwalny , procedury kwerendalnej 29 . Na ile Białynia-Rzepecki w latach 1924 – 1927 angażował się w prace o charakterze ściśle archiwalnym , a na ile w działalność o urzędniczym , trudno jednoznacznie stwierdzić . Wydaje się , że dużo bardziej angażował się w bieżącą działalność kierowanego przez siebie archiwum aniżeli zawiłe prace archiwalne . Można tak wnioskować w oparciu o przedstawiane przez niego WAP okresowe sprawozdania , w których zdecydowanie najwięcej miejsca poświęcał bieżącym sprawom , wnoszonym do archiwum przez osoby prywatne i instytucje . W przeważającej większości były to podania o wystawienie różnego rodzaju zaświadczeń . Warto w końcu wspomnieć , że i sam Białynia-Rzepecki postrzegał bydgoskie archiwum bardziej jako urząd aniżeli historyczne archiwum 30 .
W przeciwieństwie do informacji w zakresie szczegółowych prac wykonywanych w bydgoskim archiwum w okresie kierownictwa Białyni-Rzepeckiego dużo więcej wiadomo na temat warunków lokalowych , wyposażenia archiwum w sprzęty oraz jego zasobu . Zostały one szczegółowo opisane w protokole zdawczo-odbiorczym , jaki sporządzono w dniach 25 / 26 stycznia 1924 r . w Bydgoszczy przy przejmowaniu budynku , inwentarza , akt , map i biblioteki pozostałych po AKG przez dr . Kazimierza Kaczmarczyka reprezentującego ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego ( MWRiOP ) 31 . Zarówno stan budynku , jak i jego wyposażenie pozostawiały wiele do życzenia . Na zasób archiwum składały się : akta spraw uwłaszczeniowych z lat 1796 – 1924 w liczbie około dwustu tys . fascykułów i tomów oraz dziewięciu tys . map . Zbiory biblioteki archiwum , liczącej 2 230 tomów książek prawniczych , ekonomicznych i statystycznych z XVIII – XIX w ., przechowywano w ośmiu szafach . Zasób bydgoskiego archiwum bardzo szybko , bo już w lipcu 1924 r . powiększył się o szesnaście tys . fascykułów akt rejencji bydgoskiej z lat 1815 – 1916 przewiezionych na szesnastu wozach z budynku Rejencji
29
AB , APPoB , sygn . 4a , s . 203 – 205 .
30
Opinię taką zawarł Białynia-Rzepecki w tekście poświęconym historii bydgoskiego archiwum , jaki miał ukazać się w pierwszym tomie czasopisma archiwalnego „ Archeion ” wydawanego od 1927 r . przez WAP . Ostatecznie tekst ten nie został opublikowany , zob . APB , APPoB , sygn . 4a , s . 183 .
31
APB , APPoB , sygn . 3 , s . 156 i nn .