Przegląd Archiwalno-Historyczny t. VI Księga PA-H 6 | Page 35

34 Jan Miłosz
Badaczom Pisma Świętego , a od 1931 r . Świadkom Jehowy , zarzucano w okresie międzywojennym „ sianie propagandy komunistycznej , handel domokrążny bez licencji , naruszanie spokoju niedzielnego , bluźnierstwo przeciwko Kościołowi i jego naukom ” 12 . Świadkowie Jehowy , zabraniając dzieciom uczestniczenia w lekcjach religii w szkole , musieli się liczyć z możliwością nieuzyskania przez nie promocji do następnej klasy . Aby zaadaptować się do zaistniałej sytuacji , organizacja musiała powołać przy większych zborach tzw . szkoły niedzielne , które wydawały zaświadczenia potwierdzające naukę religii we własnej społeczności wyznaniowej . Ministerstwo Oświaty i Wyznań Religijnych wydało rozporządzenie zobowiązujące władze w szkołach do honorowania wystawianych przez zbory zaświadczeń . Utrudnienia dotyczyły także rozpowszechniania literatury religijnej . W 1933 r . władze państwowe zakazały sprowadzania drukowanego w Szwajcarii czasopisma „ Złoty Wiek ”. Świadkowie Jehowy szybko uporali się z tym zakazem , rozpoczęli jego druk w Polsce — w Łodzi i Warszawie . Kiedy zaś cenzura zabroniła wydawania „ Złotego Wieku ”, wyznawcy kontynuowali aż do wybuchu wojny druk czasopisma pod zmienionym tytułem „ Nowy Dzień ” 13 .
W Wielkopolsce w okresie międzywojennym 1918 – 1939
Początki grupy poznańskiej Badaczy Pisma Świętego sięgają czasu tuż przed I wojną światową . Członkami jej byli początkowo sami Niemcy . W trakcie I wojny światowej zamieszkał w Poznaniu powracający z Niemiec Teofil Szmidt 14 , Polak , który w 1914 r . obejrzał w Berlinie tzw . Fotodramę stworzenia 15 . Skontaktował się on z poznańską grupą Badaczy Pisma Świętego i chociaż nie był jeszcze ochrzczony , przewodniczył we wspólnym studiowaniu Biblii . W 1916 r . w Poznaniu grupa ta liczyła już 21 osób . Teofil Szmidt po otrzymaniu chrztu w roku 1918 , został oficjalnie sługą ( czyli przewodniczącym ) pierwszego zboru Badaczy Pisma Świętego w Poznaniu . Kiedy w roku 1922
12
„ Rocznik Świadków Jehowy ” 1994 , Towarzystwo Strażnica , s . 196 .
13
W . Bednarski , Polska Strażnica i Złoty Wiek , za : Publikacje Świadków Jehowy , http :// www . piotrandryszczak . pl / polemika3 / polska-straznica-i-zloty-wiek . html ( dostęp : 22.06.2019 ).
14
„ Rocznik Świadków Jehowy ” 1994 , Towarzystwo Strażnica , s . 186 – 187 .
15
Fotodrama stworzenia – amerykański film religijny , przygotowywany w latach 1912 – 1913 przez Towarzystwo Strażnica . Fotodrama stworzenia była epicką prezentacją , która przedstawiała obraz dziejów od stworzenia świata do zakończenia tysiącletniego panowania Chrystusa zgodnie z wierzeniami Badaczy Pisma Świętego . Była to pierwsza ekranizacja zawierająca ruchomy film i kolorowe przezrocza zsynchronizowane z muzyką oraz nagraną narracją . Celem realizacji tej prezentacji było możliwie szerokie przedstawienie zamierzenia nauk Rassella dotyczących 1914 r ., uważanego przez Badaczy Pisma Świętego za punkt zwrotny w dziejach świata . Patrz „ Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy ” CXXV , s . 30 – 32 , 15 lutego 2014 . .