Przegląd Archiwalno-Historyczny t. VI Księga PA-H 6 | Page 195

194 Magdalena Heruday-Kiełczewska
ale ziemianki stwierdziły , że ich praca i rola społeczna polega nieco na czym innym 30 ), aby pokazać kobiety w środowisku wiejskim . To wydawnictwo było jednak , jak same pisały , pamiętnikiem prac nad pawilonem i przebiegu wystawy , wydanym zresztą już po Pewuce . Zawierał on również charakterystykę prac społecznych i ekonomicznych , jakich podejmowały się Koła Ziemianek . Na tym się jednak nie kończyło , tutaj bowiem również czytelnik otrzymywał opis poszczególnych sal i eksponatów .
Wydawnictwa o charakterze katalogowym dają pewien obraz ( niecałościowy ) zorganizowania ekspozycji , przede wszystkim tego , jakie udało się zebrać eksponaty . Dzieło Wachowiaka , jakkolwiek ogromnie szczegółowe , nie jest aż tak precyzyjne , by podawać kolejność zgromadzonych materiałów , nie było to zresztą jego założeniem . Poza tym dają faktycznie wyobrażenie tego , co się w Polsce wówczas produkowało , gdzie Polacy się zrzeszali , jak funkcjonowały poszczególne ministerstwa , oświata , jakie role odgrywały kobiety .
Wszelkie katalogi traktowano jako okazję do przekazania idei , jaka towarzyszyła Pewuce . Co ciekawe , niektóre wydawnictwa są dwujęzyczne , jakby ich autorzy pragnęli wyjść naprzeciw oczekiwaniom zagranicznych gości . Niemal wszystkie były skierowane do osób odwiedzających Wystawę , nie można jednak wykluczyć , że w określonych środowiskach traktowano je jako pamiątki po wysiłku organizacyjnym , skierowane raczej do tych , którzy się tego wysiłku podjęli . Jednocześnie w treść tych materiałów często włączano opracowania historyczne , które dzisiaj mogą służyć badaczom , nie mówiąc już o tych fragmentach , które charakteryzowały elementy ówczesnej , polskiej rzeczywistości , nierzadko ujmując je w diagramy i statystyki .
Wspomnieć by wypadało , że zamieszczony na WBC Katalog wystawy Związku Miast Polskich na Międzynarodowym Targu w Poznaniu nie dotyczy Pewuki , a Targu z 1925 r . Targ ten był zdecydowanie przełomowy dla historii Międzynarodowych Targów i być może z tego względu znalazł się w dziale Powszechna Wystawa Krajowa , inaczej mógłby zginąć w masie zdigitalizowanych materiałów .
Z okazji Wystawy wydano : przewodniki po Poznaniu , różnego rodzaju księgi pamiątkowe ( np . Wszechsłowiańskiego Zjazdu Śpiewaczego ), programy zjazdów , wiele broszur , np . na temat urządzania wycieczek , krótką historię poczty w Polsce 31 czy informator o przemyśle włókienniczym 32 . Dwie ostatnie pozycje są bardzo ciekawe . Historia poczty ukazana jest od czasów
30
Pawilon Ziemianek i Włościanek na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w R . 1929 , Wydawnictwo Rady Naczelnej Ziemianek , Warszawa 1930 , s . 7 .
31
Krótki Zarys Poczty w Polsce i Taryfa Pocztowa , Nakładem Dyrekcji Poczt i Telegrafów w Poznaniu , 1929 .
32
Przemysł włókienniczy , Łódź 1929 .