Przegląd Archiwalno-Historyczny t. VI Księga PA-H 6 | Page 192

Materiały dotyczące Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r .
191
plan rozmieszczenia danego ministerstwa w budynku , potem rys historyczny resortu , a następnie wykaz sal i ich opis .
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oprócz tego własny katalog 12 , który opisuje historię Ministerstwa , wymienia wszystkich ministrów od 1918 r ., wymienia urzędy zagraniczne podległe MSZ , opisuje służbę konsularną i udział Polski w życiu międzynarodowym . Jego największą zaletą jest jednak spis tablic statystycznych oraz eksponatów i dokumentów zamieszczonych na Wystawie , a trzeba wspomnieć , że były to skarby z polskich archiwów i muzeów , dotyczące polskiej dyplomacji aż od średniowiecza .
Podobnie postąpiły Ministerstwo Skarbu 13 i Ministerstwo Wojny 14 . Katalog pierwszego resortu składa się z dwóch części : I . Rachunków skarbowych dawnej Rzeczypospolitej , II . Skarbu w państwach polskich XIX wieku . Całość opracował Józef Siemieński , uznany historyk i archiwista , który dobrał jako ilustracje , zamieszczone zresztą w katalogu , archiwalne dokumenty dotyczące polskiego skarbu i podatków , począwszy od przywileju koszyckiego w 1374 r .
Drugi katalog opisuje kolejne sale , które poświęcone były dwóm głównym tematom : historii wojskowości i przemysłowi wojennemu . Była tam sala poświęcona zarówno legionom , jak i powstaniom . Bardzo ciekawie przedstawiają się fotografie prezentujące makiety , np . wojskowej piekarni .
Niezwykle ważnym wydawnictwem był Katalog Działu Sztuki 15 . Wystawa zaprezentowana w Pałacu Sztuki , jakim stał się na cztery miesiące budynek Anatomii Uniwersytetu Poznańskiego , była ozdobą Pewuki . Prezentuje on całość ówczesnego stanu polskich sztuk plastycznych . Katalog wymienia wszystkie zaprezentowane prace , uwzględniając podział na piętra i konkretne grupy artystyczne . Załączony aneks ilustruje oczywiście tylko część prac , jednak ich dobór jest jak najbardziej przekrojowy .
Oprócz Katalogu opublikowano także opracowanie na temat polskiej sztuki w latach 1918 – 1928 . Mieczysław Treter swoją narracją cofa się jednak w czasie , gdy pisze o znaczeniu polskiej sztuki – jej misji społecznej i politycznej 16 . Komentuje również ekspozycję , którą sam koordynował , wyrażając zdanie , że jeśli są na niej punkty słabe , to dlatego , że takie elementy zawiera sztuka polska 17 . Praca ta jest opracowaniem historycznym , które miało być wartością do-
12
Katalog Wystawy Ministerstwa Spraw Zagranicznych , Warszawa 1929 .
13
Dział Staropolski Ministerjum Skarbu na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu 1929 , oprac . J . Siemieński , Warszawa 1929 .
14
Wojsko na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu , maj – wrzesień 1929 , Główna Księgarnia Wojskowa , Warszawa 1929 .
15
Katalog Działu Sztuki , Powszechna Wystawa Krajowa , Poznań 1929 .
16
M . Treter , Sztuka polska i polskie życie : ( dział sztuki na P . W . K . w Poznaniu i dziesięciolecie 1918 – 1928 ), Kraków – Warszawa 1929 , s . 9 .
17
Tamże , s . 4 .