Prostor 67 web | Page 25

Andromeda-Jesenice , Slovenija Pasivna solarna kuća Andromeda u brdima iznad Jesenica , Slovenija
obnovljivih izvora energije , posebno solarne , kao i upotrebu odgovarajućih sistema , ekoloških materijala i zelenih tehnologija .
Kako birate predavače ?
Ono što suštinski definiše svaki kongres u svakom slučaju je izbor predavača i moderatora radionica . Iskustvo biranja predavača je izuzetno i potvrđuje da gotovo u svim zemljama svijeta postoje arhitekti posvećeni održivom , ekološkom , energetski efikasnom projektovanju zgrada , a isto tako afirmiše i njihovu posvećenost primjeni tradicionalnih sistema građenja i izboru klasičnih materijala za gradnju objekata . Njihov misionarski rad uveliko je omogućio da neke zemlje postanu zelena ostrva svijeta , kao na primjer skandinavske zemlje ili Austrija . U svakom slučaju , pri izboru predavača primarni kriterijum je da predavač bude i snažna autorska ličnost koja će svoje stavove sugestivno prenijeti prisutnima na predavanjima i radionicama . Kvalitetnom selekcijom u mogućnosti smo da održimo osnovni koncept za njihov izbor : deset eminentnih arhitekata , dizajnera , pejzažnih arhitekata ili teoretičara iz deset zemalja svijeta .
Na kongresu će biti proglašeni i pobjednički radovi međunarodnog arhitektonskog konkursa MIKRO EKO KUĆA 2021 koji ste ove godine raspisali .
Međunarodni arhitektonski konkurs MIKRO EKO KUĆA 2021 prvi je konkurs ove vrste koji su raspisali Udruženje Ekokultplus i Arhitektonski fakulteti Univerziteta u Beogradu , Podgorici i Zagrebu , uz podršku kompanija GROHE i ALUMIL . Konkurs je namijenjen mladim arhitektima , dizajnerima , pejzažnim arhitektima , dizajnerima i studentima iz odgovarajućih oblasti koji treba da odgovore na zahtjev konkursa da pored ekoloških i održivih pristupa , razmotre i veoma značajno pitanje za budućnost , pitanje egzistencijalnog minimuma za život u prirodi . Savremeni trenutak uslovljen pandemijom korona virusa povećao je interesovanje za boravak u prirodi i otvorio mogućnost da se na ovakav kreativan način utiče i unaprijedi pristup zelenim tehnologijama i pospješi ukupna industrija montažnih i prefabrikovanih kuća u regionu , kao jednog od modela održive gradnje u budućnosti , a da se uz to afirmiše i stvaralaštvo mladih .
Potpuno ste se posvetili održivom i energetsko efikasnom građenju ,
zašto ste se baš otišli u tom pravcu ?
Značaj očuvanja životne sredine i primjene ekološko-energetskih principa u arhitektonskoj formi , kao i uvođenje čiste tehnologije i novih vrsta energije kod novoprojektovanih i postojećih zgrada , trajno su odredili moj pristup arhitekturi , a on sugeriše odbacivanje ego-motivisanih ekscesa 20 . vijeka u korist socijalno odgovornih i ekološki integrisanih postupaka . To u suštini podrazumijeva da arhitektura ima primarnu misiju progresa od ego-centričnog ka eko-centričnom .
UVIJEK TREBA IMATI NA UMU DA RADEĆI NA POBOLJŠANJU SVOG OKRUŽENJA , BEZ OBZIRA KOLIKO SE TO VAMA ČINILO MALO , DOPRINOSITE SOPSTVENOM ZDRAVLJU I UDOBNOSTI , A TAKOĐE I ZDRAVLJU , BLAGOSTANJU I ZAŠTITI ŽIVOTNE SREDINE KOJA ODRŽAVA NAS , I KOJA ĆE ODRŽAVATI BUDUĆE GENERACIJE . JER , I MALE STVARI , KADA IH RADI DOVOLJAN BROJ LJUDI , DOVODE DO VELIKIH PROMJENA !
25