KUVA: ISCAR ja toimittajien näkökulmasta tuotekehitys on oleellinen peruskysymys.
” Suurin osa nykyään myytävistä tuotteista on kehitetty alle viisi vuotta sitten.”
” On harmi, jos joillakin konepajoilla investoidaan pelkästään koneisiin mutta ei nykyaikaisiin työkaluihin. Tekniikka kehittyy nopeasti.”
Työkalujen ohella Iscar Finland toimittaa muun muassa varastojärjestelmiä.
” Näiden järjestelmien ominaisuuksiin kuuluvat automaattinen varastonhallinta sekä työ- ja konekohtaisten kustannusten laskenta”, Luotonen kehuu ohjelmistoja.
” Varastojärjestelmät ovat modulaarisia, joten niitä voidaan skaalata yrityksen koon ja toiveiden mukaisesti.”
Koneistettavat materiaalit muuttuvat hankalammiksi Yhtenä esimerkkinä uudemmista lastuavista työkaluista toimitusjohtaja Luotonen mainitsee korkeapainejäähdytyksellä varustetut työkalut, joissa jäähdytysnestettä voidaan johtaa työkalun ja lastuavan terän läpi jopa 300 barin paineella.
” Kun jäähdytys kohdistetaan juuri oikein, lämpöä voidaan siirtää pois kappaleesta ja työkalusta. Tällöin työkalun käyttöikä pitenee merkittävästi”, selittää Luotonen.
Toinen nykypäivän tekninen suuntaus ovat tangentiaaliset työkalut.
”
Uudet työstettävät materiaalit ovat entistä haasteellisempia.
” Tällaisissa työkaluissa teräpala on sijoitettu niin että voimat kohdistuvat työkalun vahvimpiin kohtiin. Tälläkin ratkaisulla haetaan työkalulle lisää kestoikää.”
Tuotekehitys kuitenkin jatkuu tiiviinä ja alalla riittää tekemistä.
” Uudet työstettävät materiaalit ovat entistä haasteellisempia. Silloin työkalun oikea geometria korostuu”, Luotonen pohtii. Esimerkiksi offshore- ja lentokoneteollisuudessa käytetään seostetuista ruostumattomista teräksistä valmistettuja osia, jotka ovat murtumislujuusominaisuuksiltaan ja lämmönkestoltaan poikkeuksellisen vankkaa tekoa. Tällaisia metalliosia käytetään esimerkiksi turbiinien siivissä, suihkuhävittäjien jälkipolttimissa sekä öljynporauslautoissa.
” Haastavammat materiaalit ja jatkuva tarve parantaa tuottavuutta pitävät työkalutoimittajankin kiireisenä”, toteaa Luotonen. n
42 prometalli 1 / 2017