prometalli 1/2017 | Page 29

” Varsinkin vanhan koneen tullessa käyttöikänsä päähän on yrityksen syytä laskea, kannattaako investoida uuteen koneeseen vai hankkia tuote jo valmiiksi tiettyyn pisteeseen työstettynä tukkurin kautta. Näitä neuvotteluja käymme nykyisin paljon”, toteaa maailmanlaajuiseen thyssen-konserniin kuuluvan thyssenkrupp Aerospace Finland Oy: n toimitusjohtaja Petri Laaksonen. Yrityksen erikoisalueena on lentokoneteollisuuden metalliset raaka-aineet, mutta se toimii myös normaalin metalliteollisuuden puolella palvelukeskuksena.
Laaksosen mukaan vie ainakin pari vuotta, ennen kuin toimintojen ulkoistamisen hyödyt alkavat tulla esiin. Ensin keskitytään siihen, että toiminta ei häiriinny. Toisena vuonna analysoidaan ja suunnitellaan kustannusten pienentäminen. Vasta kolmantena vuonna yleensä päästään alentamaan kustannuksia.

Vie ainakin pari vuotta, ennen kuin ulkoistamisen hyödyt alkavat tulla esiin.
Metallitehtaan toimitusaika on monille metallialan yrityksille liian pitkä ja tilausten minimimäärät ovat isot. Tukkurin tehtävänä on perinteisesti ollut toimia tässä välissä, eli tukkuri ostaa materiaalin tehtaalta ja kerää minimitilausmäärän eri asiakkailta. Tukkuri myy sitten tavaran pienemmissä erissä omille asiakkailleen. Samalla asiakas välttyy oman kalliin varaston ylläpitämiseltä.
Tämä peruskuvio ei ole hävinnyt minnekään, mutta tänä päivänä metallitukkurit pyrkivät usein olemaan palvelukeskuksia, joista asiakkaat saavat laaja-alaista palvelua sekä eri tavoin esivalmistettuja kappaleita ja komponentteja omaan tuotantoonsa.
Säästöjä ja tuotetietoa Laaksonen lupaa säästöjä, kun asiakas siirtyy omasta hankinnasta osaavan tukkurin palvelujen käyttäjäksi.
” Todennäköisesti pystymme tukkurina analysoimaan hankintadataa paremmin kuin asiakas omassa tuotannossaan. Materiaalihankkijana tukkurilla on enemmän materiaalitietoa kuin asiakkaalla. Näin varsinkin silloin, kun tukkuri on osa itse materiaalinvalmistajan organisaatiota.”
Tukkurin tehtävänä on käsitellä dataa käytettävän materiaalin eikä osan kannalta. Asiakas taas tekee osaa, komponenttia tai lopputuotetta, eikä yleensä keskity siihen, miten materiaali on hankittu.
1 / 2017 prometalli 29