Sedu Akatemia palvelee yrityksiä yhdeltä luukulta Etelä-Pohjanmaalla ammatillisesta koulutuksesta vastaa Seinäjoen koulutuskuntayhtymä Sedu , jolla on jo pitkät perinteet niin kansainvälisen hitsaajan kuin kansainvälisen hitsausasiantuntijankin koulutuksesta . Oppilaitoksessa on useita robotiikan kouluttajia ja jatkuvasti käynnissä useita koulutuksia robotiikan eri osa-alueille . Sedu myös valvoo hitsauspätevyyksiä ja PEDpätevyyksiä joka keskiviikko ja hitsausoperaattoreiden pätevyyksiä yritysten kanssa sovittujen aikataulujen mukaan . Levytekniikan koulutuksissa Sedu tekee tiivistä yhteistyötä muun muassa Prima Powerin kanssa .
Lähitulevaisuudessa Sedun tarjontaan on tulossa lisää kansainvälisesti tunnustettuja hitsaustekniikan koulutuksia esimerkiksi robottihitsauksen asiantuntijuuteen . Vastaavan tyylistä koulutusta Suomessa tarjoaa muun muassa LUT-yliopisto .
” Koulutusten avulla alueemme yrityksiin on saatu huomattava määrä vipuvartta , jonka avulla yritykset pystyvät kilpailemaan muun Suomen ja jopa Euroopan kanssa ”, hitsauksen ja robotiikan täydennyskoulutuksesta vastaava Aki Alanen Sedusta kertoo .
Yrityskentältä kouluttajana toimineena Alanen tietää , että pohjalaisyrityksissä pyritään määrätietoisesti eteenpäin . Sedun koulutusten ansiosta yritysten laatu ja tuottavuus ovat
Aki Alanen , Sedu .
KUVA : SEDU
Juha-Pekka Hietala , Sedu .
KUVA : SEDU parantuneet , ja yritysten työntekijät ovat innoissaan uusista ajatuksista , jotka helpottavat heidän työkuormaansa . Kouluttajat ovat saaneet koulutuksista yksinomaan kiitosta , mikä lisää myös heidän motivaatiotaan . Tästä kiitos kuuluu Alasen mukaan inspiroiville koulutettaville !
Syksyllä 2022 lanseerattiin yritysten palautteiden pohjalta kehitetty Sedu Akatemia -palvelu, jonka punainen lanka on tuoda koulutusmahdollisuudet yritysten ulottuville helposti ja kustannustehokkaasti .
” Teemme yhdessä yrityksen kanssa henkilöstön osaamisen kehittämissuunnitelman ja suunnittelemme koulutukset Akatemian jäsenille valmiiksi . Tavoitteena on yhden luukun periaate kaikkiin koulutustarpeisiin , soitto on ajan voitto ”, Sedun yrityspalvelukonsultti Juha-Pekka Hietala sanoo . Koulutussuunnitelmassa on usein kymmeniä erilaisia tarpeita monikulttuurisen työyhteisön johtamisesta esimerkiksi tulityökorttiin tai robottihitsaukseen .
Ensimmäisten kuukausien aikana koulutuksia pidettiin viitisenkymmentä . ” Akatemian jäsenet ovat olleet tyytyväisiä , ettei heidän tarvitse itse etsiä koulutuksia ja suunnitella koulutuskokonaisuuksia , vaan he kertovat tarpeensa meille , ja me palvelemme ”, Hietala kertoo .
” Kaikkien osaamisalueiden tuominen esille on haastavaa , eikä verkkosivujen kautta löydä kaikkia mahdollisuuksia . Olemme ratkaisseet ongelmaa kumppanuussopimusten ja Sedu Akatemian kautta . Asiakas saa meiltä tarvitsemansa selaamatta kymmeniä verkkosivuja ”, Hietala toteaa .
12 prometalli 1 – 2 / 2023