prometalli 1+2/2021 | Page 53

KOHTI HIILINEUTRAALIUSTAVOITTEITA – METALLINJALOSTUSTEOLLISUUS JA TUTKIMUSORGANISAATIOT KEHITTÄMÄÄN KEINOJA CO 2
-PÄÄSTÖJEN VÄHENTÄMISEKSI

SORVIN ÄÄRESTÄ

Palstalla yhteistyökumppanimme kertovat toiminnastaan .

KOHTI HIILINEUTRAALIUSTAVOITTEITA – METALLINJALOSTUSTEOLLISUUS JA TUTKIMUSORGANISAATIOT KEHITTÄMÄÄN KEINOJA CO 2

-PÄÄSTÖJEN VÄHENTÄMISEKSI

Suomen johtavat metallinjalostusteollisuuden toimijat ovat yhdessä tutkimusorganisaatioiden kanssa käynnistäneet mittavan kolmivuotisen tutkimushankkeen , jonka tavoitteena on kehittää teknologioita metallien tuotannon hiilidioksidipäästöjen vähentämiseksi . Metallinjalostuksessa on Suomen valmistavan teollisuuden aloilta suurin CO 2
-vähennyspotentiaali. Business Finland rahoittaa hanketta lähes 10 miljoonalla eurolla . Hankkeen kokonaisarvo on 18 miljoonaa euroa .
Metallinjalostusteollisuuden tutkimushanke Towards Carbon-neutral Metals , TOCANEM on merkittävä askel kohti hiilineutraalia metallien tuotantoa . Hanke on myös osa kansallisen ja EU-tason vähähiilisyystiekartan käytännön toteutusta .
Tutkimushanke pohjustaa hiilineutraalin metallinjalostuksen tulevaisuudessa tarvitsemia mittavia investointeja . Sen tavoitteena on vakiinnuttaa Suomen asemaa prosessi-innovaatioiden ja tuotantoteknologioiden edelläkävijänä ja kaupallistajana sekä vahvistaa metallien valmistuksessa sähkön ja vedyn hyödyntämiseen liittyvää osaamista .
Hankkeessa kehitettävien prosessien pilotoinnista vastaavat Boliden Harjavalta , Boliden Kokkola , Freeport Cobalt , Fortum , Metso Outotec ja Outokumpu . Hankkeeseen osallistuu myös alan kolme pk-yritystä , jotka ovat Kivisampo , Owatec sekä Sapotech . Lisäksi hankkeen yhteistyökumppaneina toimivat Metsä Group , Ovako ja SSAB .
Konsortioon kuuluvat tutkimusorganisaatiot ovat Aaltoyliopisto , LUT-yliopisto , Oulun yliopisto , VTT ja Åbo Akademi , joista hankkeen parissa työskentelee aktiivisesti 40 henkilöä . Hanketta koordinoi Oulun yliopisto .
“ Hanke vie suomalaista metalliteollisuutta merkittävästi kohti Suomen asettamia hiilineutraaliustavoitteita ja edistää metallinvalmistuksen ekosysteemin strategista uudistumista ”, sanoo Oulun yliopiston professori ja hankkeen vastuullinen johtaja Timo Fabritius .
Nyt käynnistetty työ kuuluu myös Metallinjalostus ry : n strategiselle tutkimusagendalle . Vuonna 2019 metallienjalostusalalla toimi noin 15 000 työntekijää . Alan liikevaihto oli noin 11 miljardia euroa . Metalliteollisuuden osuus Suomen tavaraviennistä oli 12 prosenttia ja viennin osuus myynnistä 80 prosenttia .
” Hankkeessa tavoiteltu CO 2
-vapaiden teknologioiden ja tuotteiden sekä kiertotalouden edelläkävijyys vahvistaa Suomen metalliteollisuuden asemaa kansainvälisillä markkinoilla , mikä vaikuttaa myönteisesti suomalaiseen elinkeinoelämään sekä luo uutta liiketoimintaa ja työpaikkoja ”, jatkaa Metallinjalostajat ry : n toimitusjohtaja Kimmo Järvinen .
Business Finland katsoo hankkeen olevan hyvin linjassa uuden strategiansa kanssa . Tutkimus- ja kehitysinvestoinnit
KUVA : PIXABAY uusiin hiilineutraaleihin prosesseihin ovat välttämättömiä . Prosessi-innovaatiot ja niiden onnistunut käyttöönotto mahdollistavat CO 2
-päästöjen merkittävän vähentämisen . Panostus hiilineutraalin metallientuotannon tutkimukseen vie Suomen globaalien edelläkävijöiden joukkoon uusien teknologioiden ja hiilivapaiden tuotteiden kehittäjänä .
” Kestävä kehitys mahdollistaa talouden kasvun pitkällä aikavälillä . Tehtävämme on edistää suomalaisen osaamisen kehittymistä , jolla maamme menestyy myös tulevaisuudessa ”, sanoo Business Finlandin pääjohtaja Nina Kopola . n
Lisätietoja : timo . fabritius @ oulu . fi , kimmo . jarvinen @ teknologiateollisuus . fi
Lähde : Oulun yliopisto
1 – 2 / 2021 prometalli 53