prometalli 1+2/2021 | Page 24

Itselle tämä on palkitseva tilanne . Onnistuimme ratkaisemaan ongelman ja saatiin iloisia ihmisiä ja toivottavasti pitkä ja hyvä yhteistyö tuleviksi vuosiksi ”, Kalojärvi sanoo .
” Sitäkin tulee paljon vastaan , että asiakkaan toiminnassa tai työkaluissa on vain pientä viilaamista . Toisaalta meillä voi olla tarjota asiakkaalle isompi kokonaisuus , jolla on jo suurempi merkitys .”

Kaikilla ei välttämättä ole oikeita sahaustuotteita eli teriä käytössä .
Työkaluoptimointia ja koulutusta ” Uuden asiakkaan osalta kartoitamme aluksi asiakkaan tarpeet : mitä sahataan , mitä materiaalia , mitä mittoja , mitä koneita on , miten töitä on tehty tähän asti ja niin edelleen . Ongelmakohdat käydään läpi . Näihin tarpeisiin lähdemme optimoimaan oikeat terät oikeilla hammasluvuilla ja niiden oikean käytön . Opastamme ja testaamme sahausparametrejä kuntoon . Usein yrityksessä voi olla joku ongelmamateriaali tai ongelmakoko , johon liittyvät asiat pyrimme samalla ratkaisemaan ”, Kalojärvi kertoo .
Kartoituksessa voi myös paljastua , että asiakkaalla on joku ongelma itse koneessa . Tällöin ongelmanratkaisu löytyy konemyyjän tai -huollon puolelta .
” Pidämme asiakkaille teräkoulutusta asiakkaan tekemisen ja tarpeen mukaan . Lähtökohtana on se , että me tarjoamme työkalut ja niihin tarvittavan osaamisen , jotta asiakas voi tehdä tuotteitaan mahdollisimman tehokkaasti . Tavoitteenamme on pitkäjänteinen yhteistyö .”
KUVA : 123RF
24 prometalli 1 – 2 / 2021