Myös huuhtelukauluksettomuus on ratkaisu, jota on alun perin sovellettu sairaaloiden vesikalusteissa ja joka nyt on mukana standardimalliston tuotteissa.
Lisämalleja valmisteilla IDO Glow-vesikalusteita valmistetaan Tammisaaressa, Suomen ainoalla saniteettikeramiikkatehtaalla.
Kun mallisto laajeni syyskuussa 2016, täydentyi sarja uusilla wc-malleilla sekä pesualtailla. Syksyn pesuallasmallit sopivat yhteen suomalaisiin, pieniin kylpyhuoneisiin sopivien alakaappien kanssa. Allaskaappipaketteja on saatavana useita kokoja, alkaen 400 mm leveästä mallista. Vuoden 2017 aikana koko mallisto laajenee entisestään.
IDO Glow-mallistoon kuuluu keramiikan ja allaskaappipakettien lisäksi runsas valikoima kaapistoja. Keraamisten tasoaltaiden yhteyteen asennettavien alakaappien ja muiden malliston kaapistojen standardivärit ovat valkoinen ja tammi, mutta ne on saatavana missä tahansa NCSvärissä eli vaihtoehtoja on miltei 2000.
” Kyllä kylpyhuoneiden ilmeeseen haluttaessa väriä saadaan”, vakuuttaa Justesen.
Ekologisuutta monella tavalla Tähän mennessä malliston tuotteita on asennettu muun muassa Turun Cumulus-hotelliin. Siellä IDO Glow-wc-istuimia on kaikissa majoitushuoneissa yhteensä 233 kappaletta.
Markkinointikoordinaattori Hanne Koveshnikov Geberit Oy: stä korostaa, että huuhtelukaulusten poistaminen vesikalustemalliston wc-kalusteista on merkittävä uudistus.
” Tällainen muotoilu säästää puhdistusaikaa ja parantaa ympäristöystävällisyyttä, koska puhdistus ei välttämättä edellytä tehokkaiden kemikaalien käyttöä”, Koveshnikov huomauttaa.
” IDO Glow-sarjan wc: issä on myös sisäänrakennettu wc-raikastintoiminto. Siinä raikastinpuikot sijoitetaan huuhtelunapin alle, jolloin erillistä raikastinta ei tarvitse enää ripustaa wc-kulhoon.” Yksi puikko kestää noin 120 huuhtelua.” Sarjan wc-istuinkansissa on eri vaihtoehtoja, mm. pehmeästi sulkeutuva ja helposti irroitettava kansi. Huuhtelumekanismi on kehitetty mahdollisimman helpoksi ja nopeaksi huoltaa.”
Paranneltu huuhtelumekanismi säästää myös huuhteluvettä 0,5 litraa jokaisella huuhtelulla. Vuodessa vedensäästö huoneistoa kohti voi olla 4 000 litran luokkaa.
Kysyntä ylitti odotukset Koveshnikovin mukaan IDO Glow-kylpyhuonesarja korvaa monille suunnittelijoille tutut IDO Trevi-tuotteet tulevan vuoden aikana. Suomalaiset kylpyhuoneet saavat viimeistellyn, modernin ilmeen.
” Uusi mallisto on yhden suunnittelijan kehittämä kokonaisuus eli tuotteista on helppo luoda toimiva kokonaisuus. Sarjasta löytyy keramiikan ja alakaappien lisäksi samaa muotokieltä noudattavat seinä-, sivu- ja peilikaapit sekä lisäsäilytystilaa tuovat korkeat kaapit, peiliovella tai ilman. Kaikki tuotteet valmistetaan Suomessa”, hän toteaa.
Korkeisiin kaappeihin on piilotettu lisäsäilytystilaa niin oven sisäpuolelle kuin lukittavaan piilolaatikkoonkin. Tällaisia arjen oivalluksia sisältyy malliston moniin tuotteisiin. Kaapistot on valmistettu kalvopäällystetystä MDF-kuitulevymateriaalista, pesuallaskaappeja lukuunottamatta.( MDF = medium-density fibreboard).
” Lisäksi mallistossa on avattava kylpyhuoneen rahi-istuin, joka liikkuu pyörillä ja joka toimii samalla säilytystilana likapyykille tai kylpyhuoneen tavaroille”, Koveshnikov kertoo.
Uusia kylpyhuonekalusteita voidaan käyttää sekä kodeissa että julkisissa tiloissa, samoin kuin uudis- ja remonttikohteissa.
” Jo nyt tämän malliston myynti on ylittänyt odotukset”, iloitsee Koveshnikov. n
Lisätietoja: www. ido. fi
5 / 16 prointerior 75